İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda Ukrayna 2. oldu

0
1472

Samsun’da düzenlenen “23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları”nda Ukrayna ikinciliği, Türkiye ise dördüncülüğü elde etti.

Ukraynalı sporcular Samsun’da düzenlenen Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Deaflympics’te 99 madalya kazanarak ikinci oldular.

Samsun’da 18-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen “23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları”nda 21 farklı branşta, Rusya 85’i altın toplam 199 madalya ile birinciliği elde ederken, Ukrayna 21’i altın toplam 99 madalyayla ikinciliği, Güney Kore 18 altın toplam 52 madalyayla üçüncülüğü, Türkiye 17’si altın ile toplam 46 madalya ile dördüncü oldu.

Facebook sayfasında açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Ukraynalı sporcuları tebrik ederek, “Türkiye’de düzenlenen Deaflympics Oyunlarında sporcularımız olağanüstü performans sergiledi! Ukraynalılar 99 madalya kazandı ve takım olarak ikinciliği elde etti. Bu olağanüstü sonuçlarla sizi tebrik ediyorum. Dayanıklılık ve irade gücü örneği sergileyen sporcularımıza teşekkür ederiz!” ifadelerini kullandı.

Samsun’da 18-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen “23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları” 97 ülkeyi, 3 binin üzerinde sporcu ve 5 binin üzerinde katılımcıyı buluşturarak Türk spor tarihinin ve Deaflympics tarihinin en geniş katılımlı spor organizasyonu oldu.