Ukrayna’da haftanın özeti: 27 Kasım–3 Aralık 2017

0
1930

Ukrayna ile ilgili 27 Kasım – 3 Aralık 2017 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

“Turizmde Avrupa açığını Ukrayna ile kapattık”; Ukrayna’nın Doğusundaki Kriz, Kur’an-ı Kerim’in Ukraynaca mealinin Kiev’de tanıtıldı; Ukrayna Başbakanı Groysman Gürcistan’da; 2019 FIBA Dünya Kupası Türkiye-Ukrayna maçı ardından; Ukraynalı İş Adamları Ttso’yu Ziyaret Etti, İngiliz pop grubu gelecek yaz Ukrayna’da; Ukrayna ve Nato arasındaki iş birliği güçleniyor; Başkan Poroshenko: Ukrayna’da faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin % 65’i gelecek yıl büyüme bekliyor.

“Turizmde Avrupa açığını Ukrayna ile kapattık”

TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı, 2017 turizm sezonuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, Turizmde Avrupa açığının Ortadoğu ve Ukrayna ile kapatıldığını söyledi. Bu yıl ciddi bir sıçrama oldu” diye konuştu. Avrupa Açığını Ortadoğu ve Ukrayna ile Kapattık. Bu sezon üçüncü sırada üç yıldır sürekli artış sergileyen Ukrayna’nın geldiğini kaydeden Kırlı, “Ukrayna yüzde 35’leri aştığını belirtti.

Ukrayna’nın Doğusundaki Kriz

Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıların elinde bulunan esirlerle Kiev yönetiminin elinde bulunan esirlerin yeni yıldan önce takası hususunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Üçlü Temas Grubu Ukrayna temsilcisi Leonid Kuçma’nın basın sözcüsü Darka Olifer, Belarus’un başkenti Minsk’te yapılan Üçlü Temas Grubu toplantısının sonucuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Olifer açıklamasında, yeni yıldan önce ayrılıkçıların ve Kiev yönetiminin elinde bulunan esirlerin takası hususunda tarafların mutabakata vardığını kaydetti.

Olifer, Noel tatili ve yılbaşına kadar, takas tarihinin belirlenmesi hususunda da tarafların anlaşma sağladığını aktardı.

Kur’an-ı Kerim’in Ukraince mealinin Kiev’de tanıtıldı

Foto – QHA

Kiev’de Kur’an-ı Kerim’in Ukraynaca mealinin 5. Baskısı Kiev’de tanıtıldı. Tarihçi Mihail Yakuboviç tarafından yapılan Kur’an-ı Kerim’in yeni çevirisi, bin 200 adet tirajla basıldı ve camiler, kütüphaneler, İslam kültür merkezleri aracılığıyla dağıtılacak.

Ukrayna Başbakanı Groysman Gürcistan’da

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Gürcistan’da 28-29 Kasım tarihlerinde düzenlenen “Tiflis İpek Yolu Forumu”na katılmak üzere geldiği başkent Tiflis’te, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili ile bir araya geldi.

Başbakan Groysman, Gürcistan’a ilk resmi ziyareti gerçekleştirdiğini ifade ederek, bu ziyaretin iki ülke arasında birçok alandaki işbirliği ve ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine verilen destekten dolayı teşekkür eden Groysman, “Ukrayna, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine destek veriyor ve bu desteği güçlendirmek için elinden geleni yapıyor.” dedi.

Amaçlarının Gürcistan-Ukrayna arasındaki yıllık ticaret hacmini 1 milyar dolara ulaştırmak olduğunu belirten Groysman, iki ülke arasında sadece kimlik kartlarıyla seyahat edilebilmesi için diyalog başlatma girişiminde bulunduklarını aktardı.

Gürcistan Başbakanı Kvirikaşvili ise Gürcistan ile Ukrayna arasında tarihi ilişkilerin mevcut olduğunu ifade ederek, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin de olumlu bir şekilde geliştiğine işaret etti.

Kvirikaşvili, “Bu yıl ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi yüzde 19 arttı ve yarım milyar dolara ulaştı. Ukrayna Gürcistan için 5. en büyük ticaret ortağıdır” şeklinde konuştu.

 2019 FIBA Dünya Kupası Türkiye-Ukrayna maçı ardından

2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri B Grubu ilk maçında deplasmanda Ukrayna’yı 67-60 mağlup eden A Milli Erkek Basketbol Takımı’nın başantrenörü Ufuk Sarıca, çok iyi bir galibiyet aldıklarını söyledi. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Sarıca, Ukrayna’nın uzun süredir birlikte oynayan tecrübeli bir takım olduğunu belirterek, “Hücumda sıkıntılı bir gün yaşadık. Özellikle yaptığımız top kayıplarıyla ritmimizi kaybettik. Açıkçası ikinci yarıdaki agresif oyunumuz ve kısa beşle yaptığımız savunma maçın kırılma anıydı. Genç oyuncularla oynuyoruz. Arka arkaya kısa sürede oynadığımız 2 maçı da kazandık. Tüm takımı kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Ukraynalı İş Adamları TTSO’yu Ziyaret Etti

Ukrayna’nın Kherson kentinden gelen iş adamları, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasını (TTSO) ziyaret etti.

İş adamı Victor Popov ve Volodymyr Makukha, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile bir araya gelerek, iş birliği imkanlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Hacısalihoğlu, Ukrayna ile daha fazla ticari ilişkiler içerisinde olmak istediklerini belirterek, “Zaman içinde ilişkilerimizin daha iyi seviyeye ulaşacağını düşünüyorum. Trabzon bölgenin ticaret ve lojistik merkezidir.” dedi.

Trabzon’un sanayisinin de geliştiğini vurgulayan Hacısalihoğlu, şunları kaydetti:

“25 milyar dolarlık ticaret hacmi olan Trabzon’un 1,5 milyar dolarlık da ihracatı bulunuyor. Organize Sanayi Bölgesi sayısı 4’e ulaştı. Endüstri adası yapıyoruz. Bölgenin en zengin turizm olanakları Trabzon’da mevcut. Yılda 500 bini yabancı 3 milyon turist ağırlıyoruz. Diliyoruz ki Kherson’la ticari ilişkilerimiz artar. Trabzon’daki iş adamları olarak 130 ülkeye ihracat yapıyoruz. İş adamlarımız karşılıklı olarak daha fazla gidip gelmeli.” İfadelerini kullandı.

İngiliz pop grubu gelecek yaz Ukrayna’da

Gorillaz önümüzdeki yaz Ukrayna’da ilk konserini verecek. UPark Festivali organizatörlerinin yaptığı açıklamaya göre” İzleyiciler Gorillaz’ın sanal dünyasını, müzisyenlerin inanılmaz performansı ve harika görsel teknolojileri kullanarak bir araya getiren unutulmaz bir şova tanık olacaklar” dedi. Belirtildiği gibi, festival 25 Temmuz’da Kiev’in kalbindeki Halkın Dostluk Kulesi altında yapılacaktır. Biletler 30 Kasım’da satışa sunulacak.

Ukrayna ve Nato arasındaki iş birliği güçleniyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg ile Brüksel’de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Poroshenko, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü için verdiği mücadele yolunda, Rusya’nın saldırgan tavrına karşı yardım eli uzatan NATO’ya şükranlarını dile getirdi. Sözlerine şu şekilde devam eden devlet başkanı, Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik uyum sürecini yasama düzeyinde uygulamaya devam ettiklerini ve güvenlik ve savunma sektöründe “NATO” standartlarına uygun bir yapı oluşturmak için sürekli çalışma yaptıklarını da sözlerine ekledi.Poreshenko, yıllık ulusal programların etkili bir şekilde uygulanması ve Ukrayna’nın çıkarları doğrultusunda hazırlanan destek paketleri sayesinde ilerleyen süreçte “NATO” ile daha güçlü bir işbirliği içeresinde hareket edeceğine inandığını söyledi. Poreshenko, Stoltenberg’e NATO’nun gerekli kriterleri sağlayan ülkelere kapılarını açık tutma konusunda gösterdiği tutum için teşekkürlerini iletti.

Ukrayna’da faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin % 65’i gelecek yıl büyüme bekliyor

Avrupa İş Dünyası Birliği ve Amerikan Ticaret Odası tarafından yapılan düzenli anketler, Ukrayna’daki değişimlerin iş ortamında somut hale geldiğini gösteriyor. Ukrayna’da faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin yaklaşık% 65’i gelecek yıl büyüme bekliyor.

Petro Poroshenko, konu ile ilgili yapılan ankete göre Ukrayna’da faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin% 65’inin önümüzdeki yıl büyümesini beklediğinin altını çizdi. Konu hakkındaki açıklamalarına şöyle devam etti, “Bu ankete göre Ukrayna Avrupa’ya, özellikle Doğu ve Güney’e ve Türkiye’ye daha fazla ihracat ve üretime yatırım yapmak için ilginç bir yer haline geliyor. Ukrayna satış potansiyeli bakımından giderek yükseliyor.”