Kiev’de “Hürrem Sultan (Roksolana)” paneli düzenlenecek

0
2804

Kiev Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenecek olan panelde Türk-Ukrayna ortak tarihinin tanınmış simalarından Hürrem Sultan ele alınacak.

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği’ne bağlı Kiev Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenecek olan “Hürrem Sultan (Roksolana)” adlı panelde Hürrem Sultan’ın Türk tarihine etkileri, saray ve aile hayatı, devlete hizmetleri ve Osmanlı sosyal hayatına katkıları anlatılacak.

Kiev Yunus Emre Enstitüsü sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada panelin içeriğiyle ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Türk-Ukrayna ortak tarihinin tanınmış simalarından Hürrem Sultan’ın (Roksolana) Türk tarihine etkileri, saray ve aile hayatı, devlete hizmetleri ve Osmanlı sosyal hayatına katkıları Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliğine bağlı Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan panel programında ele alınacak.Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Osmanlı ailesinden bir hanımefendi ile görüşen Ukraynalı yazar Vira Çugunova, Hürrem Sultan’ın saray hayatını ve eşi Osmanlı Sultanı “Muhteşem” (Kanuni) Sultan Süleyman ile ilişkisini eşsiz edebi üslubu ile anlatacak. Hürrem Sultan nasıl oldu da diğer saray kadınları arasından öne çıkarak Sultan Süleyman’ın gözdesi oldu? Onun hangi özellikleri Hürrem Sultan’ı, Sultan Süleyman için bu kadar değerli bir eş yaptı? Saray kadınlarının birbirleri ile ilişkisi nasıldı? Ukraynalı yazar Vira Çugunova bu sorulara dair fikirlerini katılımcılarla paylaşacak. Prof. Dr. Ferhat Turanlı ise Hürrem Sultan’ın tarihi, politik ve sosyal yönlerini ele alacak. Prof. Dr. Turanlı bir saray kadını olarak Hürrem Sultan’ın Osmanlı politikalarını nasıl etkilediğini değerlendirecek. Diğer yandan Hürrem Sultan’ın gerçekleştirmiş olduğu hayır işleri ile Osmanlı toplumuna yönelik sosyal katkılarına da değinecek olan Prof. Dr. Turanlı, popüler imgenin ötesindeki gerçek Hürrem Sultan’ı anlatacak.”

Etkinlik 6 Aralık Perşembe günü, 14.30’da Pushkinska 28/9 adresindeki Kiev Yunus Emre Enstitüsü’nün konferans salonunda gerçekleştirilecek.