Karabük Üniversitesi Ukrayna’da birçok üniversite ile iş birliği görüşmeleri gerçekleştirdi

0
2113

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve heyeti Ukrayna’da üç farklı şehirde birbirinden farklı üniversiteler ile iş birliği gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz ay Karabük Üniversitesinde düzenlenen “Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl” sempozyumuna katılan Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Igor Tsependa’nın daveti üzerine Ukrayna’ya giden Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve ekibi sıcak ve samimi bir şekilde karşılandı.

İlk olarak Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi heyeti ile bir dizi görüşme gerçekleştiren Karabük Üniversitesi heyeti, Üniversitede robot mühendisliği laboratuvarının yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler aldı. İki üniversite arasında iş birliği yapılmasında mutabık kalınan görüşmede öncelikle öğrenci ve akademisyen değişimi ile ortak konferans ve sempozyum organize edilmesi konuları üzerinde anlaşıldı.

Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Igor Tsependa ise yaptığı açıklamada Türkiye’nin birçok alanda gelişmiş teknolojilere sahip olduğunu söyleyerek; “Kendi bilimsel çalışmalarımız ile Türkiye’nin bilimsel çalışmalarını birleştirdiğimiz zaman çok başarılı sonuçlara ulaşabiliriz. Bu arada iş birliğinin sonuçlarını yakın zamanda görebildik. Karabük Üniversitesi ile Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi beraber Karabük Üniversitesi’nde Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl isimli ortak sempozyum düzenlediler.” İfadelerini kullandı.

Ukrayna basınına yaptığı açıklamada bu ziyareti gerçekleştirmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Refik Polat; “Bir üniversitenin gelişmesi için uluslararası iş birliği kurması gerekir. Biz Ukrayna’yı hem ülke olarak hem insanlarını sevdiğimiz için buraya geldik. İlk önce Mekatronik alanında iş birliği kurmak istiyoruz. Eminim ki birçok alanda birbirimize faydalı olabiliriz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Karabük Üniversitesi Heyeti’nin diğer bir ziyareti Ukrayna’da Lviv Politeknik Ulusal Üniversitesi’ne oldu. Lviv Politeknik Üniversitesi Rektörü Prof. Yuriy Babola tarafından karşılanan Rektör Polat başkanlığındaki heyet ikili iş birliği anlaşmasına imza attı.

İki üniversite arasında kapsamlı iş birliğinin geliştirilmesine dönük yapılan anlaşma ile Karabük Üniversitesi, Lviv Politeknik Ulusal Üniversitesi ile iş birliği yapan ilk Türk üniversitesi oldu.

1816 yılında kurulan ve Lviv şehrinin en büyük yükseköğretim kurumu durumundaki Lviv Politeknik Üniversitesi’nde, 35 bine yakın öğrenci eğitim görüyor. Ayrıca Lviv Politeknik Üniversitesi 16 enstitü, bir araştırma merkezi, 8 yüksekokul, 12 yurt ile faaliyet gösteriyor.

Karabük Üniversitesi Heyeti son ziyaretini, başkent Kiev’de bulunan Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi (Igor Sikorsky Kyiv Polyteknik Institute)’ne gerçekleştirdi.

Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Sergii Sydorenko ve heyetiyle verimli bir görüşme gerçekleştiren Karabük Üniversitesi heyeti, Erasmus ve Mevlana gibi eğitim programlarında iş birliği protokolü hazırlanması ve yakın zamanda imzalanması konusunda görüş birliğine vardı.