Ukrayna’ya uzun süreli vize alacaklara müjde

0
1728

Ukrayna vize departmanının açılışını gerçekleştiren Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha,Ukrayna’nın çeşitli şehirlerinden Türkiye’deki birçok şehire uçuşların önümüzdeki dönemde artacağını belirtti.

Ukrayna vize departmanının açılışını gerçekleştiren Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, açılıştan önce bazı açıklamalarda bulunarak, Ukrayna’nın çeşitli şehirlerinden başta Bursa, İzmir ve Dalaman olmak üzere Türkiye’deki birçok şehire uçuşların artacağının altını çizdi. Ukrayna ve Türkiye arasında vize serbestisi olduğunu hatırlatan Sybiha, iki ülke arasında pasaportsuz seyahat yapılabildiğini ancak yabancı vatandaşların doksan günü aşan ziyaretlerinde eğitim amacıyla, istihdam amacıyla veya başka uzun vadeli bir amaçla Ukrayna’ya gittiklerinde vize almaları gerektiğini söyledi.

Foto: QHA

Büyükelçi Sybiha, “Son zamanlarda karşılıklı seyahatlerde çok büyük artış gördük. Seyahatlerin sayısı artmaya devam ediyor. 2017 yılında Ukrayna’dan Türkiye’ye 1 milyon turist gelirken, Türkiye’den Ukrayna’ya yaklaşık 270 bin turist gitmiştir. Bu da yaklaşık geçen yıllara göre yüzde 25 oranında bir artışı göstermektedir. Bu yılın sadece ilk üç ay içerisinde yüzde 20 civarında artış gördük. Burada çok olumlu bir dinamiğin olduğunu görüyoruz.” diyerek, Ukrayna’da eğitim görmek isteyen Türk öğrenci sayısının da arttığını ve son bir yıl içerisinde yaklaşık 2 bin öğrenciye vize verdiklerini sözlerine ekledi.

Ukrayna’ya eğitim ve iş için vize almayı kolaylaştırmak adına Ankara, İzmir ve İstanbul’daki VFS Global üzerinden başvuru yapılabileceğini söyleyen Sybiha, “Ankara’da çalışan ve aracılık yapan farklı şirketler, çok yüksek rakamlar istiyorlar. Özellikle vurgulamak isterim, bu vize merkezinin ücreti her başvuru için yirmi iki dolar olacak.” dedi.