Rusya, 2020’de Ukrayna’ya karşı yeni ‘gaz savaşı’ başlatabilir

0
1474

Ukrayna devlet enerji şirketi Naftogaz’ın CEO’su Andriy Kobolyev, Amerika’nın Sesi radyosu ile yaptığı röportajda, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yeni bir gaz savaşı başlatmak istediğini ve Ukrayna Devlet Başkanı’ndan Naftogaz’a kadar herkesin bu planları bozmak için hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Washington’u ziyaret eden Kobolyev, hem Kuzey Akımı 2 doğal gaz projesi ile ilgili olarak hem de Rusya ile görüşmeler konusunda ABD’nin desteğini almaya çalışıyor.

Kobolyev konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ana mesajımız, 2019’dan sonra Ukrayna’dan doğal gaz geçişine ilişkin anlaşmayı hedef alan rahatsız edici durum ile ilgilidir. Anlaşmamızın süresi doluyor ve muhtemelen bildiğiniz gibi Rus tarafı, görüşmeler konusunda Gazprom’u belirsiz bir konumda tutuyor. Rus tarafının anlaşma zamanını geciktireceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Naftogaz yetkilisi, Rusya’nın Ukrayna’da yapay bir gaz krizi yaratmak istediğini de belirtti.

“Amaçları, on yıl önce 2009’da olduğu gibi 2019’dan sonra, 1 Ocak’tan başlayarak kendi çıkarlarını arttırmalarını sağlayacak yapay bir kriz oluşturmaya çalışmaktır. 2020 yılının Ocak ayında meydana gelebileceğini söylemiş olduğum bu krize, gaz savaşı denebilir ve bunun olma ihtimalinin çok yüksek olduğuna inanıyorum.” dedi.

Kobolyev, 29 Mart’ta Brüksel’de yapmış olduğu açıklamalarda, Naftogaz’ın Ukrayna’dan Rus doğalgaz geçişini tamamen durdurmayı düşündüğünü ve bu gelişmeler ardından Ukrayna’nın enerji güvenliğini sağlaması adına gerekli olan önlemler için hazırladığını söylemişti.

Kobolyev’e göre, Ukrayna’da ek doğal gaz depolama tesisleri oluşturma önerisi var. AB’den doğal gaz ithal etme kapasitesini artırmak ve Ukrayna’nın sıvılaştırılmış gaz terminallerinin tamamen Rus gazının yerini alabilmesini sağlamak için çalışmalar devam ediyor.