Ukrayna ve Kırım Tatar kültürleri “Samanyolu” sergisinde buluştu

0
1620

Ukrayna ve Kırım Tatar kültürleri arasındaki ilişkileri anlatan Samanyolu sergisi Ankara’da açıldı.

CerModern’de yapılan sergi açılışına, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska ve dernek üyelerinin yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı.

Büyükelçi Andrii Sybiha, burada yaptığı konuşmada, Samanyolu sergisinin Kırım Tatar ve Ukrayna halkları arasındaki ilişkileri ön plana çıkardığına işaret ederek, sergiye büyük önem verdiklerini söyledi.

Ukrayna ve Kırım Tatarları arasındaki bağların kopmasının mümkün olmadığını söyleyen Sybiha, “Türkiye ve Ukrayna halkı arasındaki ilişkiler güçlü. Kırım Tatarları ile Ukraynalılar arasındakiler de öyle. Bugünlerde Kırım Tatarları, Türkiye ile Ukrayna arasında çok güçlü bir köprü görevi görüyor.” açıklamalarında bulundu.

Sybiha, Kırım Tatarlarının tarih boyunca baskılara karşı verdiği mücadeleyi bugün de sürdürdüğüne işaret ederek, Kırım Tatar kültürüne ait eserlerin önemli olduğunu söyledi.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin de bu serginin Türkiye ve Ukrayna halklarının birbirini tanımasına katkıda bulunacağını dile getirerek, “Türkiye ve Ukrayna’nın birbirini tanımaları, birbiriyle kültürel, ticari ilişkilerde bulunmaları ve ticaretin gelişmesinin iki toplumun menfaatleri açısından da son derece önemli. İki ülkenin de menfaatleri yüzde yüz örtüşüyor.” dedi.

Sergide, Kırım Tatarları ve Ukrayna kültürlerine ait el sanatları ve bölgeden çekilen fotoğraflar yer alıyor.