Ukrayna’da haftanın özeti: 4-10 Aralık 2017

0
1677

Ukrayna ile ilgili 4-10 Aralık 2017 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Ukrayna ve Çin Heyetlerinden İzmir Ticaret Odası’na Ziyaret; Ukrayna’nın Roketleri Türk Makinasından Çıkacak; Ukrayna Parlamentosunda Kırım Tatar Özel Oturumu; Nizip Ticaret Odası rotası Ukrayna’ya çevirdi; Türkiye, Ukraynalı Turistlerin Tercih Ettiği 10 Ülkeden Biri; Ukrayna Başbakanı Groysman Çin ile proje temelli bir görüşme gerçekleştirdi; HÜRJET’e Ukrayna motoru; Avrupa Birliği ve Ukrayna arasındaki ekonomik iş birliği hız kazandı.

Ukrayna ve Çin Heyetlerinden İzmir Ticaret Odası’na Ziyaret

Ukrayna ve Çin heyetleri İzmir Ticaret Odası’nı (İZTO) ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ile görüştü.

Ukrayna’nın Donetsk kenti Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Maksym Anufriiev ve beraberindeki turizmciler, Demirtaş’ı makamında ziyaret etti.

Demirtaş, 2001 yılında iki ticaret odası arasında kardeşlik protokolünün imzalandığını anımsatarak, bu ziyaretle protokolün tazelendiğini söyledi.

Ekrem Demirtaş, “İzmir yaşanılacak bir şehir, odamızın 80 bin üyesi bulunmakta, bunlardan 2 bini turizmci. Kentimizdeki otellerin 50 bin yatak kapasitesi bulunmakta ve bunların hizmetleri tartışılmaz. Ukranya’dan da turist bekliyoruz. Ukranya’nın gelişimini görebiliyoruz, yakın zamanda biz de sizi ziyarete geleceğiz. Umut ediyorum ki bu ziyaretlerle turizm ve ticaretimiz daha da gelişecek.” dedi.

Ukrayna’nın Roketleri Türk Makinasından Çıkacak

Savunma sanayisinde yeni teknolojilere yatırım yapan Ukrayna, roket gövde parçalarının üretimi için Türkiye’de geliştirilen makinayı kullanacak. Metal şekillendirme sektöründeki Ar-Ge çalışmalarıyla yenilikçi çözümler sunan Repkon Makina, savunma, havacılık ve uzay sanayisine yönelik stratejik ürünleriyle yurt içinde ve dışında ilgi görüyor.

Repkon özellikle rotasyonel simetrik parçaların üretiminde dünyada çok az sayıda ülkenin sahip olduğu kritik “flowforming” teknolojisi ile metal şekillendirme endüstrisinde öne çıkıyor.

Maliyet etkin bir yöntem olan “flowforming” tekniği talaş kaldırma işlemlerinde oluşan (hurda) malzeme kayıplarının önüne geçerek ciddi oranda malzeme tasarrufu sağlıyor, üretim sürelerini de son derece kısaltıyor.

Ukrayna Parlamentosunda Kırım Tatar Özel Oturumu

Ukrayna Parlamentosu Genel Kurulunda, 1. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 100. yıl dönümü nedeniyle özel oturum düzenlendi. Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşlarının okunması ile başlayan oturumda, Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andriy Parubii açılış konuşması yaptı.

Parubii, 100 yıl önce olduğu gibi bugün de Kırım’da Ukraynalı ve Kırım Tatar halkının faaliyetlerinin yasaklandığını belirterek, “O zamanki ve bugünkü Kırım’daki Rus işgalciler arasında hiçbir fark yok. Eskiden Bolşevikler Kırım Tatar Milli Kurultayı’nı dağıtmıştı, şimdi de Rusya Kırım Tatar Milli Meclisini yasakladı.” dedi.

Foto – QHA

Parubii, Ukrayna Parlamentosunun, komünizmden kurtulma politikası çerçevesinde Kırım’da 75’ten fazla şehir ve köyün ismini eski tarihi ismine çevirdiğini anımsattı.

Kırım Tatar halkının lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğluda 100 yıl önce Kırım Tatar halkının kendi hakkını, hukukunu ve kaderini belirlemek için harekete geçtiğini kaydetti. Kırımoğlu, bu yüzden milleti temsil eden Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın oluşturulduğunu söyledi.

Nizip Ticaret Odası rotasını Ukrayna’ya çevirdi

Nizip Ticaret Odası (Gaziantep) organizasyonuyla düzenlenecek olan iş gezisinde rota Ukrayna’ya çevrildi. Nizip’te üretilen ürünlerin dünya pazarlarında daha etkin pazarlanmasını hedeflediklerini ifade eden Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt sürdürüle bilir ihracatın arttırılması yönünde çalışmaların devam ettiğini ifade etti.  Nizip Ticaret Odası bölgenin ekonomisine katkı sağlamak, üyelerinin dış pazarlara açılmaları, ihracatlarını arttırmaları, yeni ürün ve teknolojileri yerinde görme fırsatını sunarak fuarlara katılımlarını teşvik etmek ve Ukrayna ile iş birliği imkânlarının geliştirilmesi amacıyla 23- 27 Ocak 2018 tarihleri arasında Ukrayna’nın Kiev şehirlerine yönelik bir ticaret heyeti programı düzenleyecek.

Düzenlenecek olan iş gezisiyle ilgili bir açıklama yapan Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt hedeflerinin dünya pazarlarının etkin aktörleri arasına girmek ve Nizip’te üretilen farklı sektörlerin ürünlerini bu pazarlarda daha iyi koşullarda satarak ekonomiye katma değer kazandırmak olduğunu ifade etti. Gezinin ayrıntıları hakkında da bilgiler veren Başkan Özyurt “Ukrayna’ya düzenlenecek iş gezisi programı kapsamında, Meslek kuruluşu ziyareti ile Ukrayna’da bulunan firmaların yapacağı tanıtım ve bilgilendirmelerden sonra sektörel görüşmelerin de gerçekleştirileceğini bildirdi.

 Türkiye, Ukraynalı Turistlerin Tercih Ettiği 10 Ülkeden Biri

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Koordinasyon Departmanı ve Turizm Bölümü Başkanı Vitalina Martynovska, Türkiye’nin Ukraynalı turistlerin tercih ettiği 10 ülkeden biri olduğunu bildirdi.

İZFAŞ’tan (İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat İşleri) yapılan açıklamaya göre, 11. Travel Turkey İzmir Fuarı’nın partner ülkesi Ukrayna’nın fuar alanında ülke tanıtımı için etkinlikler düzenlediği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Martynovska, 2016’da Ukrayna’dan Türkiye’ye 1 milyon 45 bin turist geldiğini, bu rakamın 2018’de artmasını beklediklerini belirtti.

Ukrayna Başbakanı Groysman Çin ile proje temelli bir görüşme gerçekleştirdi

Ukrayna ve Çin, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yıldönümünü kutluyor ve yaklaşık 7 milyar dolarlık ortak projelerin uygulanmasını öngören yeni, stratejik bir iş birliği seviyesine geçinilmesi hedefleniyor.

Groysman anlaşmalara yönelik yaptığı açıklamasın da “Çin, stratejik ortaklığımız ve stratejik önceliğimiz olmaya devam ediyor ve bugün, iş birliğini derinleştirmek ve ortak projelerin ve girişimlerin uygulanmasını yeniden başlatmak için yeni fırsatlar görüyoruz” dedi.

Ma Kai, Çin’in hem siyasi alanda hem de ticaret ve ekonomik iş birliği alanında Ukrayna’yla iş birliğine önem verdiğini söyledi. Yetkili, “Bu konuda ortak bir konuma sahip olduğumuza inanıyoruz, bu yüzden iş birliğini teşvik etmeye ve derinleştirmeye hazırız” dedi. İki ülke arasındaki iş birliği potansiyelinin gerçekten çok iyi olduğunu kaydetti.

HÜRJET’e Ukrayna motoru

Ukrayna Askeri Portalı’ndan edilen bilgiler dahilinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından yapılan jet eğitim uçağı HÜRJET’te Ukrayna motoru kullanılabilir.  Daha önce TAI tarafından tasarlanan turboprop motorlu eğitim ve yakın hava desteği uçağı Hürkuş’un jet motorlu modeli “Hürjet”te, Ukrayna’nın Zaporoje kentinde üretilen Ai-222 motorunun kullanılabileceği öne sürüldü. Türk Havacılık Sanayi’nin Jet eğitim uçağı projesinde başta motor ve gövde tasarımı üzerinde değişikliklere gidildi. TAİ yeni HÜRJET tasarımını sitesinde yayınlarken, HÜRJET’in daha önce tasarlanan çift dikey kuyruk yerine tek kuyruk ve kanat uzantılarının da değiştirildiği gözlendi. TAİ’nin daha önceki tasarımında Amerikan SNC firmasıyla ortaklık planlamasına karşın bu tercihini Ukrayna’dan alınacak motor ve avionik sistemlere göre revize ettiği değerlendiriliyor.

Avrupa Birliği ve Ukrayna arasındaki ekonomik iş birliği hız kazandı

Ukrayna Başbakanı Volodymyr Groysman, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile cuma günü Brüksel’de bir araya geldi.  Ukrayna Başbakanı Groysman daha sonrasında basın muhabirlerinin sorularını yanıtladı ve Avrupa Birliği ile ilişkilere yönelik, “Ekonomik işbirliğinin hız kazandığını, serbest ticaret anlaşmasının etkinliğini gösterdiğini, ikili ticarette% 29’luk bir büyüme yaşandı, ticaret tercihleri konusunda AB’ye minnettarız” dedi.