Rus savaş uçakları Kırım’a nakledildi

0
1499

Rusya, işgali ettiği Kırım’da hava kuvvetlerini artırmak için bir düzineden fazla SU-27 ve SU-30 savaş uçağını Sivastopol yakınlarındaki Belbek hava üssüne nakletti.

Bölgede yaşayan bir tanık 10’dan fazla savaş uçağının Kırım’da bulunan Belbek hava üssüne indiğini görmüş.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinden konuyla alakalı bir açıklama henüz yapılmadı.

Ancak Rus medyası, Uçakların bölgeye yollandığını ve Belbek hava üssüne iniş yapan uçaklarla beraber Rus Güney Askeri Bölgesi’nin Hava Kuvvetleri ve Hava Savunma Ordu Komutanı Viktor Sevostyanov’un da işgal altındaki Kırım’a geldiğini bildiriyor.

Kırım yarımadasının askerileştirilmesi

Ukrayna’nın Geçici Olarak İşgal Altındaki Bölgeler ve Ülke İçinde Yerinden Edilen Kişiler Bakanlığı tarafından 30 Kasım günü yapılan açıklamada, Rusya’nın işgal altında bulunan Kırım’da askerileştirme sürecinin devam ettiği belirtilmiş ve özellikle bu konuya örnek olarak, 24 adet savaş uçağının, 150 adet özel otomobilin ve çeşitli askeri teçhizatın Belbek hava üssüne nakledilmesi gösterilmişti.

Geçtiğimiz günlerde Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, işgal edilen Kırım yarımadasında bulunan Belbek Hava Üssüne 10 tane daha savaş uçağının konuşlandırılacağı bildirilmiş ve konuşlandırılacak uçakların SU-27 ve SU-30 avcı uçakları olacağını açıklanmıştı.

Daha öncesinde de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, işgal edilen Kırım’daki askeri teçhizatın sayısının arttırılmaya devam edeceğini söylemişti.

Rusya, Kırım’ı 2014 yılında işgal etti ve geçtiğimiz ay Ukrayna Donanmasına ait 3 gemiyi ve mürettebatını esir aldı.