Boris Lozhkin Vakfından Ukrayna’ya tıbbi ekipman desteği

0
1460

Boris Lozhkin Vakfı, İllia Yemets Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Merkezi’nin başkanlığına tıbbi ekipman desteğinde bulundu.

Lozhkin, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada bağış maliyetinin 9 milyon UAH’dan daha fazla olduğunu dile getirdi.

Lozhkin: “Bugün yüksek teknoloji’nin üzerinde bir suni kan dolaşım cihazı olan “Maquet HL-20”yi dördüncü “Yaşam için Sanat” ihalesinden sağlanan fonlarla satın alınmış olan Yemets Merkezi’ne teslim ettik. Bir süre önce bulunan bu yapay kan dolaşım aygıtı, kalp üzerinde karmaşık operasyonların gerçekleştirilmesini mümkün kıldı. Operasyon sırasında kalp vücut ile bağlantısız durumda ve cihaz, esas olarak işlevlerini böyle bir durumda yerine getiriyor.” dedi.

Boris Lozhkin Vakfı tarafından düzenlenen ilk hayır ihalesi Mayıs 2015’te gerçekleştirildi. Projenin amacı, Ukrayna’daki çocuk tıp kurumlarına destek için fonlar sağlayarak sağlık alanında önemli adımlar atmaktı.

Lozhkin: “Bu bir çeşit deneydi. Pediatrik tıbbi kurumlara yardım etmek ve Ukraynalı çocukların hayatlarını kurtarmak için Ukrayna’nın önde gelen işadamları ve sanatçıların tek bir yerde birleştirilmesi fikrinin daha sonra sadece bir başarıya değil, aynı zamanda büyük bir sebebe ve iyi bir geleneğe dönüşeceğini bilmiyorduk.” dedi.

Vakıf İlk açık arttırmadan elde edilen gelir ile doğumundan önce yani rahimde çocukların kalp hastalıklarının teşhis edilmesine imkan sağlayan evrensel bir ultrason sistemi olan Philips EPIQ-7’yi satın aldı. Ukrayna’da böyle bir ekipman ilk kez görüldü. Sistem Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Merkezi’ne bağışlandı. Cihazın kullanılması ile yaklaşık üç yıl boyunca 7.600’den fazla çocuk ve 2.900 fazla hamile kadın gözlemlendi. Vakıf ayrıca yeni doğan çocuklar için ameliyat sonrasında iyileşmenin sağlanmasında en uygun koşulları oluşturan bir yoğun bakım ekipmanı da satın aldı.  Hayatın ilk saatlerinde ameliyat edilenler de dahil olmak üzere 250’den fazla bebek bu cihazın kullanımıyla tedavi edildi.

Mart 2016’da Mystetskyi Arsenal’de ikincisi düzenlenen, “Yaşam için Sanat’ın” ihalesi gerçekleştirildi. 70 sanat eserinin satışından elde edilen fonlarla Boris Lozhkin Vakfı, Maquet kritik bakım (İsveç) tarafından üretilen iki adet “Flow-I” sistemini satın aldı ve bu sistemleri Pediatrik Kardiyoloji Merkezine bağışladı. Bu sistem suni teneffüsle resüsitatör bazında işlev görüyor ve yeni doğanlara veya prematüre bebeklere bile anestezi yapılmasına izin veriyor. İki Flow-I anestezi sisteminin kullanıldığı yaklaşık iki yıl boyunca, 2 kg’ın altında olan bebeklerin kalpleri de dahil olmak üzere 1.500’den fazla operasyon gerçekleştirildi.

Üçüncü ihale Haziran 2017’de gerçekleştirildi. Bu kez, toplanan fonlar Boris Lozhkin Vakfı tarafından Pediatri Enstitüsün de kurulmuş olan Ukrayna Tıp Bilimleri Akademisi Kadın Doğum ve Jinekoloji bölümüne prematüre bebeklerin yoğun bakımı ve rehabilitasyonu konusunda bir birim açması için aktarıldı. Bu ünitenin ana görevi, risk grubundaki yeni doğan bebeklerin ki buna zamanından önce ya da perinatal patoloji ile doğan bebeklerin de dahil tıbbi yardımı ve rehabilitasyonudur. Hayırseverlerin desteğiyle tesislerin büyük bakımları gerçekleştirildi ve çocukların yoğun tedavisi için gerekli olan akciğer vantilatörleri, hasta monitörü, nöbet monitör alarmı, uyarı cihazları, fototerapi lambaları ve nabız oksimetreleri gibi ekipmanlar satın alındı. Ünite Aralık 2017 yılı sonunda çalışmalarına başladı. Hekimler her yıl 300’den fazla çocuğu 15 yatak kapasiteli bu birimde tedavi edebiliyor.

Bu yıl, “Yaşam için Sanat” ihalesi, 19 Haziran da “Mystetskyi Arsenal” da yapıldı. İhalede çağdaş Ukraynalı sanatçıların 70’den fazla sanat eseri satıldı. Boris Lozhkin’in belirttiği gibi, fon ihale düzenlemeye devam etmeyi planlıyor.

Lozhkin: “Merkezde yapılanlara kayıtsız kalabilecek herhangi bir kişi tanımıyorum. Ayrıca belirtmeliyim ki, her yıl fonumuz tarafından düzenlenen “Yaşam için Sanat” adlı hayır ihalesine her geçen yıl daha fazla insanın katılması söylediklerimi ikna edici bir şekilde kanıtlamaktadır. Katılımcılar arasında her yıl hayır ihalesine çalışmalarıyla destekte bulunan Ukrayna’nın önde gelen sanatçıları ve iş adamları var.” dedi.