Ankara’da Ukrayna-Kırım gecesi düzenlendi

0
2112

9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında Ankara’nın Keçiören semtinde Ukrayna ve Kırım gecesi düzenlendi.

Keçiören Belediyesi, Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında Ukrayna ve Kırım gecesi düzenleyerek farklı kültürlerin bir araya gelmesine ve tanıtılmasına fırsat verilen uluslararası bir kültür festivaline ev sahipliği yaptı.

Kalaba Kent Meydanı’nda düzenlenen Ukrayna Kırım Gecesi öncesinde, Ukrayna Kırım Kültür Evi’nin açılışı gerçekleştirildi. Keçiören Belediyesinin ev sahipliği yaptığı geceye Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha, AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Emrullah İşler, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin,  Dış İşleri Bakanlığı Doğu Avrupa Masası Genel Müdür Yardımcısı Zeki Furkan Küçük, Ak Parti Keçiören İlçe Başkanı Şükrü Özek, Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska, Bolu Kalkınma ve Tanıtım Vakfı Başkan Vekili Cafer Alagöz, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Geceye ve Ukrayna-Kırım Kültür Evi’ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Festivalde, Ukraynalı koro “Bereginya” nın (Antalya), Kırım’lı şarkıcı Emine Mustafayeva ve Kırım Tatar çocuk dans topluluğu “Dzhin” in performansları festivale katılan vatandaşların ilgi odağı oldu. “Bereginya” korosu geleneksel Türk şarkısı “Çanakkale”, Ukraynalı “Marusya”, “Rove ve Dnipro’nun damadı” ve Kırım Tatarı “Ey güzel Kırım” ı seslendirerek seyirciyi büyüledi.

1.06.2018 KEÇİÖREN BELEDİYESİ KIRIM UKRAYNA DOSTLUK GECESİ Ukrayna ekibinden güzel bir sürpriz geceye hoş bir seda kattı önce ukrayna ve Türk bayraklarını dağıttılar ve ardından koronun seslendirdiği türkü büyük beğeni kazandı alkış aldı izleyelim 🙂

Gepostet von Mustafa Gültekin am Samstag, 2. Juni 2018

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha yaptığı açılış konuşmasında; Kırım Tatarlarının kültürlerini korumalarına hayran kaldığını ifade ederek, “Kırım Tatarları nerede yaşarlarsa yaşasınlar kültürlerini koruyorlar, kültürler arası köprü kuran, misafirperverlikleri ile iş birliğini güçlendiren Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a da şükranlarımı sunuyorum. Türk hükümetinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdiği destek için teşekkür eden Büyükelçi, “Kırım Tatarlarına yardımcı olmak, Türkiye ile ortak isteğimizdir. Kırım’daki Rus işgalinin sona ermesini istiyoruz, bunun için çabalarımız sürecek. İşgal altındaki Kırım’da kültürümüzü korumak da birinci vazifemiz… Kırım Tatarlarının yaşam hakkını korumaya devam edeceğiz.” dedi.

Etkinlik kapsamında açıklamalarda bulunan Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska, “Uluslararası kültür festivalleri, yerel halka kültürümüzün geleneklerini tanıtmak için harika bir fırsat. Ukrayna derneği üst üste üç yıldır Keçiören’de düzenlenen festivale katılıyor ve her yıl standımıza olan ilginin giderek arttığını görüyorum. Giderek daha fazla kişi, Ukrayna’nın zengin bir kültüre ve büyük potansiyele sahip bağımsız, gelişmiş bir ülke olduğunu açıkça anlıyor. Bu festival tesadüfen “Ukrayna-Kırım” olarak adlandırılmamıştır. Birçok ziyaretçi Kırım’daki duruma ilgiliydi ve bizim görevimiz şu anda işgal altındaki Kırım’da mevcut olan siyasi zulüm ile Kırım Tatarlarının hak ve özgürlüklerinin ihlali hakkında, Ukraynalılar ve diğer işgal rejimiyle aynı fikirde olmayanlara bu üzücü duruma ilişkin bilgi vermekti.” dedi.