Ukrayna’nın Ulusal Dans Topluluğu Türkiye’ye geliyor

0
2349

Virsky Ukrayna Ulusal Dans Topluluğu, 21 Nisan günü saat 20.00’da Sevda-Cenap And Müzik Vakfınca düzenlenen “36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali”nde, Milli Eğitim Bakanlığının Şura Salonunda sanatseverlerle buluşacak.

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın 35 yıldır Ankaralılık adına düzenlediği festivaller bu yılda devam ediyor. Düzenlenecek festival, Almanya, Brezilya, Estonya, Fransa, Gürcistan, İspanya, İtalya ve Ukrayna’dan gelecek olan sanatçıların katılımıyla 04 Nisan’dan 25 Nisan’a kadar sürecek.

75 yıllık geçmişine 50’den fazla ödül sığdırmış olan Virsky Ukrayna Ulusal Dans Topluluğu, 21 Nisan Pazar günü Vantuk Miroslav Mikhailovich’in sanat yönetmenliğinde 70 dansçı, 30 müzisyen ve 1000’den fazla kostümle sanatseverlere şölen tadında bir gösteri sunacak.

Dünyanın sayılı topluluklarından biri olan Virsky Ukrayna Ulusal Dans Topluluğu, 1937 yılında iki büyük balet Pavlo Virsy ve Mykola Bolotov tarafından kuruldu. Bir süre Ukrayna Devlet Balesi olarak da anılan topluluk bale ve halk danslarını yüksek sanatsal düzeyde ve teknikte sergileyebilen dünyadaki ender topluluklardan.

“Ukrayna kültürünü keşfetmek, tarihini öğrenmek ve halkının kalbini ve ruhunu oluşturan etkenleri anlamak istiyorsanız  sadece ülkeyi gezip görmek yeterli olmayacaktır. Mutlaka  Virsky Ukrayna Ulusal Halk Dansları Topluluğu’nun bir gösterisine tanıklık etmek gerekir.”  (The NewYork Times)

36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin biletleri satışa sunuldu. Biletlere şu adresten  ulaşabilirsiniz.