Bratislava’da Oleg Sentsov’a destek eylemi

0
1489

Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov’un ve tüm Ukraynalı siyasi tutsakların serbest bırakılması için Bratislava’da protesto gösterisi gerçekleşti.

Rusya’da yasa dışı şekilde 20 yıl hapse mahkûm edilen Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov ve tüm Ukraynalı siyasi tutsakların kurtuluşu için Slovakya’nın başkenti Bratislava’da protesto gösterisi gerçekleşti.

Protesto gösterisi, Slovak entelektüelleri, sanatçılar ve insan hakları aktivistleri tarafından düzenlendi. Durum karşısında kayıtsız kalmak istemeyen ve aralarında öğrencilerin de bulunduğu birçok genç “Hepimiz Oleg Sentsov” sloganı ile protestoya katıldı.

Küresel Araştırmalar -Stratejisi Merkezi XXI- Başkanı, Mykhailo Gonchar Facebook’ta yapmış olduğu paylaşımda, “4. Ukrayna-Slovak Forumu katılımcıları, akşam saatlerinde Oleg Sentsov’u destekleyen bir eylemin yapılacağı konusunda bilgilendirildiklerinde, buna katılmaktan çekinmedik! Bu konuda devlet desteğini de hissettik. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasyl Bodnar ve Ukrayna Büyükelçiliği çalışanlarının yanı sıra Slovak yetkililerin temsilcileri de protestoya katıldı. Slovaklar, Kremlin’in Ukrayna esirleri hakkında bilgi istiyorlar.” açıklamalarında bulundu.