“Güneş” çocuklar “Junior Moda Haftasının” konuğu oldu

0
1374

“Güneş” çocuklar, Ukrayna şov dünyasının yıldızlarıyla birlikte, 21 Mart’ta Kiev’de başlayan “Junior Fashion Week” çerçevesinde podyuma çıktılar.

Junior Moda Haftası’nın organizasyonunda görevli Natalya Kovalenko konu hakkında yaptığı açıklamada, “Toplumda ‘güneş’ çocukların sınıfta ders çalışamama konusundaki yaygın inancına rağmen, sadece kişisel bakımda değil aynı zamanda defilelere katılım ve podyuma erişim dahil daha karmaşık eylemlerde ustalaşabileceklerini göstermek istedik.” dedi.

Down sendromlu çocukların iyi niyetlerine, açıklıklarına ve saflıklarına “güneş” dendiğini, ancak genel anlamda entelektüel gelişimin gerisinde kalmadıklarını belirterek, sözlerine devam eden Kovalenko, “Tüm çocuklar gibi onların da zayıf ve güçlü yanları vardır. Ve kesinlikle hiçbir çocuktan daha az yetenekli değiller ve bu gibi organizasyonlar çocuklar için çok önemli bir sosyalleşme, onların topluma uyumunu teşvik ediyor. Sıradan akranlarla ne kadar çok iletişim kurarlarsa, gecikmeleri o kadar az fark edilir, zihinsel ve fiziksel gelişim de o kadar hızlı olur.” ifadelerini kullandı.

Kovalenko, Junior Moda Haftası’nın, 2006’dan beri dünya çapında kutlanan 21 Mart Dünya Down Sendrom Günü’nün farkındalığına dikkat çekmek amacıyla düzenlendiğini işaret ederek, organizasyonda Ukraynalı yıldızların ve çocukların katılımıyla eğlenceli performansların sergilendiğini ifade etti.