Ukrayna, Türk kültürünün mirasçısı – Emine Capparova

Ukrayna-Türkiye ilişkilerini değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Capparova, "Ukrayna, Türk kültürünün mirasçısı" ifadelerini kullandı.
0
2405

Ukrayna-Türkiye ilişkilerini değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Capparova, “Ukrayna, Türk kültürünün mirasçısı” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Capparova, Ukrayna-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekleme yönündeki resmi duruşu ve desteklerinden ötürü Türkiye’ye minnettarlığını ifade eden Capparova, Ukrayna ve Türkiye arasındaki askeri ve ekonomik iş birliğinin altını çizdi.

Capparova “Ukrayna devleti adına ve Kırım Tatarlarının temsilcisi olarak kendi adıma, Türk devletine, Kırım ve Kırım Tatarlarıyla ilgili desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Türk devletinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekleme yönündeki resmi duruşu bizim için çok değerli. Siyasi mahkûmların serbest bırakılması için bizzat aracı olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çok minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Stratejik ortaklığın kilit unsuru askeri iş birliği

Capparova, Türkiye ile Ukrayna arasında güvene dayalı stratejik ortaklığın kilit unsurunun askeri alandaki iş birliği olduğunun altını çizdi. “Ortaklığımızın bugünkü seviyesinin gerçekten stratejik olduğunu düşünüyorum. Türkiye ile Ukrayna arasındaki stratejik ortaklık güven temeline dayanıyor.”dedi. Türkiye ile Ukrayna’nın savunma sanayi alanında birçok büyük çaplı ortak projeyi hayata geçirildiğini hatırlatan Capparova, “Bunların içinde en büyük olanlardan biri, ASELSAN şirketi tarafından Ukrayna ordusunun telekomünikasyon ekipmanlarının geliştirilmesi. Ayrıca, Ukrayna teknolojisi ile üretilen reaktif zırh ve aktif koruma sistemleri ile Türk tanklarının modernizasyonu. Donbas bölgesinde askeri operasyonlarını sürdüren Ukrayna, Türkiye ile insansız hava araçlarının (İHA) üretimi konusuna da büyük ilgi duyuyor.” ifadelerini kullandı.

Serbest Ticaret Anlaşması için siyasi irade var

Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Capparova, Ukrayna ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının (STA) imzalanması yönünde en üst seviyede siyasi irade olduğunu vurguladı. Yaptığı açıklamada, “Burada önemli olan, bu konudaki kararın verilmiş olması. Detaylarla ilgili mutabakata varılması gerekiyor. Ukrayna tarafı, tarım ürünleri de dâhil olmak üzere tüm mal grupları için pazarın açılmasından yana. Anlaşmanın imzalanacağı tarihle ilgili net bir şey söylemek doğru olmaz. STA anlaşmasının imzalanmasının, cumhurbaşkanlarımızın da ifade ettiği stratejik ortaklığı bir kez daha ortaya koyacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna, Türk kültürünün mirasçısı

Koronavirüs (Covid-19) salgını sırasında alınan önlemler sayesinde Türkiye ve Ukrayna vatandaşlarının bugün birbirlerinin ülkesine rahatça giriş yapabildiklerini söyleyen Capparova, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye, Ukrayna vatandaşları arasında en sevilen tatil ülkelerinden biri. Geçen sene yaklaşık 1,5 milyon Ukrayna vatandaşı Türkiye’yi ziyaret ederken, 350 bin Türk vatandaşı Ukrayna’ya geldi. Ukrayna, Türkiye’den, özellikle tarihi öneme sahip olan, Osmanlı’nın izlerini taşıyan bölgelere daha fazla turist çekme potansiyeli taşıyor. Ukraynalı turistler Türkiye’de plaj turizminin yanı sıra, artık tarih turizmine de ilgi duyuyor. Biz iki komşu ülkeyiz. Ukrayna, Türk kültürünün mirasçısı. Kırım Tatarları, Ukrayna ile Türkiye arasındaki köprü. Capparova, Ukrayna’nın, Türk dünyasının çatı kuruluşu olan, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın üye olduğu Türk Keneşinde (Konseyi) gözlemci statüsünde yer almak için girişimlerde bulunduğu bilgisini de paylaştı.