Almanya, Ukrayna’nın gaz aktarımı konusundaki çıkarlarını savunuyor

0
1477

Almanya’da düzenlenen basın toplantısında Almanya’nın, gaz taşımacılığı konusunda Ukrayna’nın çıkarlarını savunmaya devam edeceği ve AB ile müzakerelerde iki taraftan yapıcı öneriler görmeyi umduğu belirtildi.

Almanyada düzenlenen basın toplantısında Ukrayna ile alakalı açıklamalarda bulunan Federal Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, “Elbette, Ukrayna’nın endişeleri konusunda ciddi olmalıyız. Bu zamana kadar Almanya ve Fransa, ekonomik konular da dahil olmak üzere Ukrayna’nın çıkarlarını her zaman savunmuştur ve savunmaya da devam edecektir. Umuyorum ki, her iki taraf da üçlü müzakereler sırasında yapıcı öneriler ortaya koyacak.” dedi.

Bakan, Kiev ve Moskova’ya yaptığı ziyaretlerin hemen ardından alınan randevunun Rus gazının Ukrayna toprakları üzerinden Avrupa’ya aktarımı için yeni bir anlaşma yapılması konusunun Ukrayna-Rusya-AB üçlü müzakerelerinin yürütülmesi için bir sebep teşkil etmediğini hatırlattı.

Avrupa’nın Gelecekteki Doğalgaz İhtiyacı 

Altmaier, birçok ülkenin, Avrupa’nın gelecekteki doğalgaz ihtiyaçları bağlamında Kuzey Akımı 2 projesi hakkında çalışmalar düzenlediğini belirtti. Bakan, AB üyesi ülkelerdeki gaz üretimindeki düşüşün ortasında gaz ithalatına olan ihtiyaçın artmaya devam edeceğine inanıyor. Almanya Ekonomi Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı’nın verilerine göre, AB’nin kendi üretimi, bir yılda ihtiyaçlarının sadece% 18’ini karşılayabilecektir. Rusya’dan yapılan ithalatlar, çeşitli olasılıklar sağlayan seçeneklerden sadece bir tanesidir: Şu anda gaz çoğunlukla Ukrayna ve Kuzey Akımı üzerinden sağlanmaktadır. Kuzey Akımı 2, Güney akımı ve Türk Akımı ise gelecekte kullanılabilecek diğer alternatifler olacaktır.

Altmaier, “Daha fazla boru hattının gaz tedarik etmek için daha iyi olacağı konusundaki tutumumu her zaman korudum.” dedi.