Ukrayna ordusu güçlenmeye devam ediyor

0
2544

Ukrayna’da devlet savunma sanayi alanında faaliyet gösteren Ukroboronprom şirketi, yeni teknoloji silah sistemlerine sahip zırhlı personel taşıyıcı ve komuta aracı ürettiklerini duyurdu.

Ukroboronprom şirketi’nin basın servisi tarafından yapılan açıklamada, Kiev Zırhlı Fabrikasında, modern savaş şartlarına uygun, çatışma bölgelerine hızlı bir şekilde asker nakledilmesini ve belirlenen görevlerin kontrol edilmesini sağlayan otomatik savaş kontrol sistemine sahip olan “BTR-3KSh” adlı yeni bir zırhlı komuta ve personel taşıyıcı aracın üretildiği belirtildi.

“BTR-3KSh” adlı yeni nesil zırhlı araç, “BTR-3” adlı eski nesil zırhlı askeri aracın geliştirilmesiyle ortaya çıktı.

BTR-3KSh’nin kalbinin, düşman hedeflerinin, araçlarının ve askeri dağılımlarının yerleriyle ilgili olarak savaş bölgesindeki askerlerden, kara araçlarından, insansız hava araçlarından, radarlardan vb. sistemlerden güvenli dijital iletişim yoluyla iletilen tüm bilgileri birleştirebilen ve koordine edebilen, en yeni otomatik savaş kontrol sistemi olduğu belirtiliyor.

Otomatik savaş kontrol sistemi, iletilen bilgiler ışığında sırasıyla, savaş alanını taktik bilgisayarlarda tam bir görüntü içerisinde sergiliyor ve savaş bölgelerine hızlı bir şekilde müdahale edilmesini ve bunların yürütülmesini kontrol etmeyi sağlıyor.

Modern savaş kavramına uyan böyle bir sistem, düşmanın üstünlük sağladığı durumlarda savaş alanındaki tüm dost birimler arasında sürekli bilgi alışverişiyle beraber daha iyi koordinasyon ve etkileşim sağlayarak düşmana karşı dost kuvvetlerin etkinliğini önemli ölçüde artırabilir.