Ukraynalı satranç ustası Anna Muzychuk’tan satranç turnuvasına katılmama kararı

0
2477

Ukraynalı satranç ustası Anna Muzychuk Suudi Arabistan’da gerçekleşecek olan satranç turnuvasına katılmama konusunda ki fikrini değiştirmedi.

Muzychuk resmi Facebook sayfasından yaptığı açıklamada ”Bir kaç gün içerisinde Dünya şampiyonu ünvanını kaybedeceğim, çünkü Suudi Arabistan’a gitmemeye karar verdim. Başkalarının kurallarıyla müsabakada yer almayacağım, Abaye(müslüman bayanların giymekte olduğu siyah çarşaf) giymemek ve kendimi ikinci sınıf hissetmemek adına katılmayacağım” dedi.

Dünya Satranç Fedarasyonu tarafından paylaşılan Suudi Arabistan’da düzenlenecek olan turnuvaya ilişkin katılımcıların uyması gereken kurallar şu şekilde; Her oyuncu koyu mavi veya siyah olmak üzere kıyafet giymek ve boyun kısmını kapayacak şekilde beyaz giysi giyecektir. Oyun alanında kot pantolon, tişörtler, spor ayakkabıları, beyzbol şapkaları, şort veya uygunsuz kıyafetler giyen hiçbir oyuncuya izin verilmeyecektir.

Kuralların devamı ise şu şekilde; Ulusal veya geleneksel kıyafet giymek için yapılan herhangi bir talep Baş Hakem tarafından onaylanmalıdır. Ayrıca, herhangi bir oyuncu haklı herhangi bir sebep olmaksızın çekim yaparsa, Federasyona göre FIDE tarafından yaptırım uygulanmasına ek olarak turnuva ödülünü de kaybedecektir.

Bununla birlikte, 14 Kasım’da FIDE, ülkedeki herhangi bir spor karşılaşmasının ilk örneği olacak olan Suudi Arabistan’daki oyunlar sırasında bir baş örtüsü veya abaye giymek zorunda kalmayacağını bildirdi. Fakat mevcut durumda şeriat kurallarının hakim olduğu Suudi Arabistan’da kadınlar belli başlı kısıtlamalar ile yüzleşmektedir. Hala kendileri belli başlı dayatılan kıyafetleri giymek ve yanlarında eşleri veya erkek çocukları olmadan dışarı çıkmalarına izin verilmemektedir.

Suudi Arabistan’a baktığımız zaman bir takım kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılmaya devam edilmekte. 26 Eylül tarihinde Suud Kral Salman’ın kadınlar için araba sürme yasağını kaldırması yakın süreçte kadın haklarını geliştirmeye yönelik atılmış en önemli adımlardan birisi.

FIDE yapılan kısmi imtiyazlara rağmen Ukraynalı Dünya Satranç Şampiyonu vermiş olduğu kararda ısrarcı. Facebook hesabından yapmış olduğu bir diğer açıklamada ”Bir yıl önce iki satranç şampiyonluğu kazandım ve satranç dünyasında ki en mutlu insandım, fakat bu sefer gerçekten kendimi kötü hissediyorum ve prensiplerim doğrultusunda hareket etme adına bu müsabakaya katılmamaya hazırım” dedi. Devamında ise “Bunların hepsi can sıkıcı, fakat en üzücü şey neredeyse hiç kimsenin umrunda olmaması. Bu gerçekten acı bir his, yine de fikrimi ve ilkelerimi değiştirmeyecek. Aynı şey ablam Mariya (25 yaşındaki Ukrayna satranç şampiyonu Mariya Muzychuk) için de geçerli ve bu bakış açısını paylaştığım için gerçekten mutluyum” dedi.

Suudi Arabistan’da gerçekleşecek olan FIDE ödül bütçesi 2 milyon dolar ve birinci olacak bayan yarışmacıya verilecek ödül 80 bin dolar.