Poroşenko, Trump ile Rusya’ya karşı yaptırımları görüştü

0
2009

UNIAN muhabirine göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko,  ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya’nın saldırganlığına ve Moskova’ya yönelik yaptırım politikasına karşı çıkan desteğini görüştüğünü açıkladı.

Ziyareti özetlemek gerekirse, Cumhurbaşkanı Trump’ın yeni yönetiminin ana üyeleri olan kilit oyuncularla yapılan toplantıların 36 saat boyunca sürdüğü söylenebilir. Trump 21 Haziran’da Washington’da düzenlediği basın toplantısında, gerçekleşen toplantıların uzun soluklu ve oldukça bilgilendirici olduğunu dile getirdi.

Poroshenko’ya göre ise görüşmeler sırasında Trump, Ukrayna toprak bütünlüğüne verdiği desteği ve Rusya Federasyonu’na yönelik yaptırım politikasının devamının gerekliliğini vurguladı. Poroshenko,  demokrasi ve özgürlük için mücadele ettiklerini ve bu mücadelede ABD gibi bir müttefikin çok değerli olduğunu bildiklerini söyledi. Poroşenko, “Bugün bir başarı hikayesidir ve bu hikayenin destekçileri olarak sizi (Trump) ve ABD’yi yanımızda görmekten gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu.

UNIAN’ın daha önce de belirttiği gibi, Poroshenko ve Trump arasındaki görüşme 20 Haziran’da gerçekleşti. ABD başkanı Ukrayna’nın Doğusundaki durumun barışçıl yollarla çözümüne yönelik desteği görüşmek üzere Ukrayna Cumhurbaşkanıyla bir araya geldiğini söyledi. Dahası, Hazine Bakanlığı, 20 Haziran’da 6 Rus, 21 militanın ve Ukrayna’nın Doğusundan gelen şirketlerin yanı sıra Kırım’da faaliyet gösteren 11 kişi ve kuruluşa yönelik yaptırımların genişletileceğini açıkladı.

Çeviren: Göktuğ YEMENİCİ