Ukrayna dili okuyan öğrenciler için Ukrayna’da ücretsiz dil kursu

0
2380

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Liliya Grınevıç (Lilia Hrynevych), Türkiye’de Ukrayna dili eğitimi gören üniversite öğrencilerinin Ukrayna’da ücretsiz yaz dil kurslarına katılabileceğini bildirdi.

İstanbul Üniversitesinde Ukrayna Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın açılışı için Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Türkiye Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası konuyla ilgili Facebook sayfasında açıklamada bulunan Grınevıç, “İstanbul Üniversitesi’nde Ukrayna Dili ve Edebiyatı bölümünün açılışı, Milli Eğitim Bakanı ile görüşmeler yapmak için iyi bir fırsat oldu. Bilim parklarının, elektronik ders kitaplarının, ikili diploma programlarının ve akademik hareketliliğin gelişimi hakkında konuştuk. Türkiye’de Ukrayna dilini öğrenen öğrenciler için Ukrayna’da ücretsiz dil kursları düzenleme konusunda anlaştık. Bu yaz kursları, bu yıl Ukrayna üniversiteleri temelinde başlayabilir.” diye bildirdi.

27 Mart tarihinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Slav Dilleri Bölümünde, Türkiye’deki ilk Ukrayna Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın açılışı gerçekleştirildi. Törene Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Liliya Grınevıç, YÖK Başkanı Yekta Saraç, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak katıldı.