Ukrayna’dan TİKA’ya hayırsever kuruluş ödülü

0
2109

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kiev Program Koordinasyon Ofisi, 2017 senesinde olduğu gibi Ukrayna’nın hayırsever kuruluşları arasına girdi.

Kiev Belediyesi Salonunda ödülleri verilen yarışmaya Türkiye’nin yanı sıra ABD, Fransa, Polonya, Kanada, Macaristan, Danimarka, İsveç gibi ülkeler de aday gösterildi. Yurt Dışı Yardımları kategorisinde TİKA 2017 senesinde olduğu gibi ilk üçe girerek yine ödüle layık görüldü.

Ukrayna’nın üst düzey bürokrat, siyasetçi ve milletvekillerinin katılımıyla düzenlenen ödül töreninde Ukrayna’daki Müslüman, Yahudi ve Hristiyan dini liderleri de söz alarak hayırseverliğin insanlığı birleştiren bir unsur olduğuna vurgu yaptılar.

Ödülü alan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Türkiye’nin yardımseverlik konusunda milli gelire göre dünyanın en cömert ülkesi olduğunu ve Türkiye’nin bu hassasiyetinin TİKA aracılığıyla Ukrayna’da da ödülle karşılık bulmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

TİKA, Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi aracılığıyla 1997 yılından beri 44 milyon dolar bütçe ile 500’den fazla proje hayata geçirdi. Ukrayna’daki soydaş ve akraba toplulukların (Kırım Tatarları, Gagavuzlar ve Ahıska Türkleri) sosyal ve ekonomik hayata entegrasyonları başta olmak üzere ülke genelinde projeler organize eden TİKA, Ukrayna’da insani yardım alanında ülke kamuoyu ve devlet nezdinde en önemli kuruluşlarından biri olarak kabul ediliyor.