Ankara Ukrayna Derneği Paskalya öncesi kermes etkinliği düzenledi

0
3183

Ankara’daki Ukrayna Derneği tarafından, Ukrayna Kültürünü korumak, birlik ve beraberliği pekiştirmek adına Paskalya öncesinde kermes etkinliği düzenlendi.

Ankara Ukrayna Derneği’nin düzenlemiş olduğu etkinliğin yapılmasındaki asıl amacın Ankara’da yaşayan Ukrayna toplumu arasında birlik ve beraberliği pekiştirerek Ukrayna kültürünü korumak olduğunun altı çizildi.

Ukrayna Derneği üyesi Marina Şerel, “Bugün Ukrayna Derneği’nde Paskalya öncesi bir kermes düzenledik. Kermeste üyelerimizin bayram sofrası için hazırladığı yiyecekler satıldı. Mutfağımızın ve kültürümüzün bazı hususiyetleri var. Burada bunları hayatta tutmak çok zor. Ukrayna’da Paskalya çöreğini mağazalardan alabilirsiniz, ancak burada işler o kadar kolay değil.”  diye konuştu.

Etkinliğin büyük ilgi gördüğünü ifade eden Şerel, “Etkinliğe Ankara ve civarında yaşayan Ukraynalılar ve eşleri katıldı. Kermeste çeşitli hediyelik eşyalar satıldı.” dedi.

Derneğin ikinci katında yumurta boyama etkinliği yapıldığını anlatan Şenel, “Yumurta önce balmumu ile boyanıyor, daha sonra çeşitli renkler ile süsleniyor. Bu etkinliğe hem çocuklar hem de büyükler katılabildi.” diye kaydetti.

Paskalya nedir ne zaman kutlanır?

Bugün Ukrayna’da Paskalya Bayramı kutlanıyor. Hıristiyanların inancına göre Hazreti İsa’nın öldükten sonra dirildiği gündür. Her yıl 22 Mart ile 25 Nisan arasındaki günlerde, ayın dolunay devresinden sonraki ilk pazar günü kutlanır. Kelime, İbranice «pesah» (geçiş) sözünden gelmiştir. Katoliklerle Ortodokslar arasında Paskalyanın tarihi bakımından ayrılıklar vardır. Ortodokslarınki, Katoliklerinkinden 12 gün sonra gelir. Paskalya ‘da boyalı yumurta yemek, eğlenceler tertiplemek adet olmuştur.