Ukrayna diasporası temsilcileri Lviv’de 50. Ukraynalılar Dünya Kongresi’nde buluştu.

0
2185

Etkinlik 27 Ağustos’ta Lviv’de başladı. 39 ülkeden diaspora temsilcilerinin katıldığı Ukraynalılar Dünya Kongresi, kongrenin 50. yıldönümü için toplandı. Etkinlik 29 Ağustos’a kadar devam edecek ve faaliyetlerin büyük bir kısmı “Lviv Politeknik” Ulusal Üniversitesinde gerçekleşecek. Her gün, Ukrayna Diasporası’nın Lviv’de düzenlekleri aktiviteler ile ilgili kısa yazılar yayınlayacağız.

     Geleneksel olarak Kanada, ABD, Arjantin, Avustralya ve uzun geçmişe sahip Ukrayna diasporası olan Fransa, Almanya, İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesinden Ukraynalılar bu buluşmaya geldiler. Etkinliğe, Yunanistan, Portekiz, İspanya ve Çek Cumhuriyeti’nden emek göçmenlerimizi temsil eden yeni Ukraynalı topluluklar da katılıyor. Rusya Federasyonu’ndan büyük bir heyetin bu kongreye katılması da sürpriz oldu. Askeri ve bilgi çatışması bağlamında, Rusya’daki Ukraynalıların etkinliğe katılması sivil cesaret eylemi olarak değerlendirilebilir.

Kongrede ilk defa yer alan ülkeler arasında Türkiye’nin de var olduğu belirtilmeye değer. Etkinlikte Ukrayna diasporası Maryana Tabak (“Ukrayna Derneği”, Ankara), Vita Mıhaylova ve Olga Şumaher (“Ukrayna Ailesi”, Antalya) tarafından temsil edilmektedir. Katılımcı ülkelerin bayrakları arasında ilk defa Türk bayrağının da bulunması mutluluk vericiydi.

Ukraynalılar Kongresi’nin açılış programı oldukça yoğundu. Ukrayna Diasporası Günleri’nin resmi açılışı 27 Ağustos saat 17:00’da Metropolitan Andrey Sheptytsky anıtının yakınındaki meydanda gerçekleşti.

Sonra Mukaddes Georgi Katedrali’nde ilahi dua gerçekleştirildi. Stepan Şalat başkanlığında (orkestra sanat yönetmeni ve şefi- Roman Krıslenko) Lviv Politekniğinin “Prosvita” halk evinin “Polifoniya” oda orkestrası, misafirleri Ukraynalı bestecilerin klasik eserleriyle karşıladı. Lviv Politeknik’teki gala gecesinde ki misafirler, Ukraynalılar Dünya Kongresi başkanı Evgen Çoliy’in ve “Lviv Politekniği” Ulusal Üniversitesinin Ulusal Eğitim, Kültür ve Diaspora ile İlişkiler Enstitüsü başkanı olan İrına Klyuçkovska’nın konuşmalarını duyma imkanı buldular. Lviv bölgesi adına, misafirler Lviv Ulusal Filarmoni Orkestrası’nın akademik enstrümantal grubu “Yüksek Kale” tarafından karşılandılar.

“Okean Elzı” müzik grubunun lideri Svyatoslav Vakarçuk’un katılması da güzel bir sürpriz oldu. “Ülkenizin sizin için ne yapabileceğini sormayın- onun için sizin ne yapabileceğinizi sorun. Birlikte güçlüyüz, birlikte kazanacağız!” sözleriyle diasporanın çalışmasını özetleyen kişi de o oldu.

Her yıl Ukraynalılar Dünya Kongresi buluşmasına bütün dünyadan diaspora temsilcileri gelmektedir. Onur devrimi ve Ukrayna’ya karşı 2014 yılında Rusya Federasyonu tarafından başlatılan savaştan sonra diasporalılar eski Ukrayna kamu örgütlerinin faaliyetlerini yoğunlaştırdı ve aynı zamanda Ukrayna’yı destekleyen yeni toplumların oluşumunu başlattı. Yurtdışındaki Ukraynalı gençlerin hareketlerinde artışla birlikte en son teknolojilerin kullanım faaliyetlerinin formlarda ve yöntemlerde değişiklikler olduğu görülmektedir. Dolayısıyla, Ukrayna, yavaş yavaş Ukrayna’nın toplumsal hareketlerine açılıyor ve dünyada onun sesi olan insanların gücünü anlıyor.