Ukrayna’da haftanın özeti: 29 Ocak- 04 Şubat 2018

0
1958

Ukrayna ile ilgili 29 Ocak-04 Şubat 2018 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Ukrayna, seyir füzesi Neptün’ü test etti; Ukrayna Büyükelçiliği’nin Rusya’nın Kırım faliyetlerine karşı yorumu; Poroşenko Ukrayna’nın milliyetçi ideolojisini suçlayan Polonya’ya tepki gösterdi; İstanbul’dan Lviv’e her gün uçmak mümkün; Ukraynalı sanatçı Kiev’de ‘Yaşam Nehri’ sergisini açtı; Ukrayna, Hindistan arasındaki işbirliği hacmi büyüyor; Ukraynalı astronot Leonid Kadenyuk hayatını kaybetti.

Ukrayna, seyir füzesi Neptün’ü test etti

Ukrayna, yeni geliştirdiği 300 km menzile sahip seyir füzesi Neptün’ü başarı ile test etti. Neptün, kara ve deniz üstü hedeflere karşı geliştirilen bir seyir füzesi olarak değerlendiriliyor.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksandr Turchynov, yeni geliştirilen bir gemisavar seyir füzesinin 30 Ocak’ta başarıyla test edildiğini açıkladı.

Turchynov, füzenin deniz ve hava sistemlerinden de ateşlenebileceğini belirtirken, füzenin Ukrayna’nın devlet ve özel savunma teşebbüsleriyle iş birliği içinde yerli olarak geliştirildiğini kaydetti.

Ukrayna Büyükelçiliği’nin Rusya’nın Kırım faaliyetlerine karşı yorumu

2018 yılı için Rusya Federasyonu tarafından geçici olarak işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde bir dizi etkinlik planlanmıştır.

Rusya yönetimi bu etkinlikleri geçici olarak işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sevastopol şehrinin uluslararası ‘yasallaştırılması’ için kullanıyor.

Ukrayna tarafı, Kırım dahil olmak üzere geçici olarak işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında, herhangi bir etkinliğin düzenlenmesinin kabul edilmezliğini defalarca vurgulamıştı.  Bu etkinliklerin Rusya tarafından düzenlenmesini protesto ediyor, bu etkinliklere yabancı vatandaşların yasadışı Kırım Özerk Cumhuriyeti ziyareti konusunda endişe duyuyor.

Bu bağlamda Ukrayna Büyükelçiliği, yarımadayı ziyaret etmenin ve Kırım’daki Rus işgal idaresi ile siyasi, iktisadi ya da başka türlü ilişkiler yürütmenin yasa dışı olduğunu, uluslararası kanunların ve normların ihlal edilip bu durumun suç unsuru oluşturduğunu hatırlatıyor.

Ukrayna’nın milliyetçi ideolojisini suçlayan Polonya’ya, Petro Poroşenko’dan tepki

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, Ukrayna milliyetçi ideolojisinin desteğine ceza öngören Polonya Ulusal Anma Enstitüsü hakkında yasa tasarısının Polonya ve Ukrayna arasında ilan edilen stratejik işbirliği ilkelerine uymadığını dile getirdi.

Poroşenko resmi facebook hesabından yapmış olduğu bir paylaşımda; “Polonya parlamentosu kararı beni endişelendiriyor: sahip olduğumuz tarihsel bağlar yasaklardan ziyade açık bir görüşme gerektirmektedir, yapılmak istenilenler kesinlikle taraflı bir tutum içermekte ve kabul edilemez niteliktedir.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Polonyalı yetkilileri objektif olmaya ve ortak tarihle ilgili konularda bir diyalog kurmaya çağırdı ve sadece birlik olursak kazanabiliriz ifadelerini kullandı.

İstanbul’dan Lviv’e her gün uçmak mümkün

Türk Hava Yolları, 1 Mart 2018 tarihinden itibaren İstanbul’dan Ukrayna’nın Lviv şehrine seferlerini haftada 7 güne çıkaracak.

Türk Hava Yolları’nın rezervasyon sistemindeki değişiklikler, pazartesi, çarşamba, cuma ve pazar günleri yapılan seferlere salı ve cumartesi günlerinin de eklendiğini gösteriyor.

Türk Hava Yolları, 3 Şubat 2017 tarihinde Lviv seferlerini 3 günden 5 güne çıkarmıştı.

Bu gelişmelerin, Ekim 2016’da Türk ve Ukraynalı yetkili makamların, Kiev-Ankara güzergahındaki uçuşlarda kısıtlamaları kaldırma kararı alması ve Ukrayna’nın bölgesel havaalanlarından İstanbul’a uçuş kotasını arttırması sonrası mümkün olduğu belirtildi. Lviv-İstanbul hattında kotalar her bir taraf için haftada 7 seferden 14 sefere çıkarıldı.

Kiev’de ‘Yaşam Nehri’ sergisi açıldı

Ukraynalı sanatçı Olga Kondratska’nın “Yaşam Nehri” başlıklı sergisi, Kiev’deki Taras Shevchenko Ulusal Müzesi’nde açıldı.

Sergilere ait yüz resim, doğal felaketlerin duygusal “portreleri”, yılın mevsimleri ve dünyadaki farklı bölgelerdeki günleri benzersiz renkleriyle renklendiriyor. Yazar, insanların hayatın en mutlu anlarında yaşadığı olumlu duyguların kıvılcımlarını göstermeye çalışıyor. Kondratska, Yaşam Nehri Sergisi’nde, genç ziyaretçilerin gerçek sanatçılar gibi hissetmesini sağlayacak bir ortam yaratarak, ücretsiz dersler veriyor.

Ukrayna, Hindistan arasındaki işbirliği hacmi büyüyor

2017 yılının ilk 11 ayı içerisinde yapılan Ukrayna ve Hindistan arasındaki ticaret cirosu, 2012 yılının aynı dönemine göre %24 daha fazla olarak 2,5 milyar dolara ulaştı.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv-bunu Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda; “Hindistan, Ukrayna için stratejik bir ortak ve İhracat Stratejisine göre umut vadeden bir pazar. Ukrayna ve Hindistan arasındaki ticaret cirosu 2,5 milyar dolara ulaştı ve 2016 yılının aynı dönemine kıyasla 2017 yılının 11 ayı boyunca %24’ten fazla bir artış gösterdi. Ukrayna’dan Hindistan’a ihraç edilen en iyi ürün, bitkisel yağdır. 2017 Ocak-Kasım döneminde geçen yılın rakamına göre %45 daha fazla olan yaklaşık 1,5 milyar dolara ihraç ediliyor ve durmadan bu alanların genişletilmesine devam edilecek. Mühendislik, uzay alanında işbirliği, BT çözümleri ve sayısallaştırma da işbirliğine dahil olan alanlar içerisindedir.” açıklamalarında bulundu.

Ukraynalı astronot Leonid Kadenyuk hayatını kaybetti

Ukrayna Ulusal Uzay Ajansı kaynaklarına göre bağımsız ilk astronot olan Kadenyuk, 31 Ocak Çarşamba günü 67 yaşında hayatını kaybetti.

Leonid Kadenyuk, 1995 yılında Ukrayna Ulusal Uzay Ajansı astronotlarının bir grubuna dahil edildi. NASA’da çok yüklü bir ABD uzay aracı üzerinde bir yük taşıma uzmanı olarak uzay uçuşu eğitimi gördü.

Foto – Ukrturk

19 Kasım – 5 Aralık 1997 tarihleri ​​arasında Kadenyuk, Space Shuttle Columbia’da bir uzay uçuşu gerçekleştirdi. Uçuş sırasında bitkilerle ilgili biyolojik deneyler yaptı. Kadenyuk ayrıca geçen yıl yayınladığı “Misyon – Uzay” başlıklı bir kitap ile birlikte toplam beş farklı bilimsel içerikli kitap yazmıştır.