Türkiye’deki Ukrayna diasporasının 26.Ukrayna Bağımsızlık Günü kutlamaları

0
2900

Türkiye’deki Ukrayna diasporasının etkinliği gün geçtikçe artıyor. Bunun en iyi örneğini Ukrayna Bağımsızlık Günü kutlamalarında görebiliriz. Türkiye’deki Ukraynalılar bu sene Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa ve Marmaris olmak üzere birçok şehirde Ukrayna’nın bağımsızlığının 26. yılını kutladılar. Etkinliklerin çoğu da Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin desteğiyle düzenlendi.

Ankara

     ‘Ukrayna Derneği’ sivil toplum kuruluşu, Ukrayna Bağımsızlık Günü çerçevesinde ‘Ukrayna Milli Marşını hep beraber söyleyelim!’ adlı flash mob etkinliği düzenledi. Çoğu üyesi tatilde olmasına rağmen kutlamaya gelenler çok iyi vakit geçirdiler. Flash mob etkinliğine katılanlar, Ukrayna’nın geleneksel işlemeli kıyafeti Vışıvanka’yı giyip Ukrayna Milli Marşını ve diğer Ukrayna şarkılarını söylediler. Böylece vatanseverlik ruhunu güçlendirdiler ve parkta gezenlerin ilgisini çektiler. Flash mob etkinliğinden sonra katılımcılar Ukrayna ev yemeklerini yeme fırsatını buldular. Ayrıca profesyonel fotoğrafçı Olenka Antonük-Akyol sayesinde kutlamaya katılanlar kendilerini yıldız gibi hissettiler. Bunun yanı sıra bu etkinliği güncel teknoloji ürünü olan drone ile kuş bakışı görüntülediler. Alınan bu görüntüler sayesinde Ukrayna Ankara Derneği hakkında bilgi almak isteyen kişiler için tanıtım videosu en yakın zamanda yayınlanacak!

     Ayrıca Ukrayna Derneği, Bayrak günü çerçevesinde ‘Çevrendeki Ukrayna bayrağını bul!’ adlı fotoğraf yarışmasını düzenledi. Bu yarışmaya katılmak isteyenler, Ukrayna bayrağının renklerini yansıtan yaratıcı fotoğraflarını Ukr-Ayna Facebook sayfasına gönderebilirler.

Antalya

Ukrayna Ailesi Derneği, Ukrayna Bağımsızlık Günü kutlamaları çerçevesinde Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin desteğiyle birçok etkinlik düzenledi. Bu etkinlikler ile zengin kültüre sahip olan modern Ukrayna’yı gösterme amacı hedefleniyordu.

20 Ağustos’ta Meating Beach Konyaaltı Sahili’nde düzenlenen bayram etkinliğine Ukrayna halk sanatçısı Lesya Gorova, ünlü bandura sanatçısı Svitlana Nikonorova ve şarkıcı Alina Simitsar katıldılar.

21 Ağustos’ta ise Antalya Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde Lesya Gorova sahne aldı. Ayrıca bu etkinlikte ‘Kalbimdeki Ukrayna’ resim yarışmasını kazanan çocuklar ödüllendirildi. Katılanlara Lesya Gorova’nın şarkıları ve eserlerinin notaları hediye edildi.

22 Ağustos’ta AKM & Cam Piramit Etkinlik Takvimi’nde ünlü yazar ve belgesel film yönetmeni Ruslan Gorovıy’ın sanat akşamı düzenlendi. Bu etkinlikte Gorovıy, ‘40 veya erkekler neden kutlamıyor’ adlı kitabını ve ‘Göçmen’ adlı filmini tanıttı.

Antalya’nın diğer bir köşesinde Terra City alışveriş merkezinde ‘Ukrayna kültürü, sanatı ve eğitimi’ adıyla duyrulan, Ukraynalı kuruluşlar arasında yerini almayı bekleyen diğer bir Ukrayna diasporası tarafından Ukrayna Bağımsızlık Günü çerçevesinde bayram konseri düzenlendi. Eğlenceli ve coşkulu programı hazırlayan ‘Kalına’, ‘Beregınya’ ve ‘Svitanok’ müzik toplulukları bu konserde yer aldılar. Seyirciler şarkılara eşlik ederek sanatçılara destekte bulundular. Etkinliğe katılanların çoğu, Ukraynalıların yaptıkları sahne dekorasyonuna hayran kaldı. Bunun yanı sıra seyirciler, sahne alanların Ukrayna’dan bu bayram için getirdikleri parlak ve göz alıcı elbiselerini çok beğendiler. Bu konserlerde Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği temsilcileri de yer aldı. Temsilciler, Antalya’daki Ukraynalıların bayramlarını kutlayıp tebrik ettiler ve her zaman destek vermeye hazır olduklarını dile getirdiler.

Bodrum

Bodrumda yaşayan Ukraynalılar, Ukrayna Bağımsızlık Günü’nü kutlamak için Ukrayna-Türk ‘Kalına’ kafesi’nde bir araya gelme imkanı buldular. Katılımcılar bu kafede Borsç çorbasını içip Ukrayna tatlılarını yediler. Etkinlikte yer alanlar, Ukrayna şarkılarını dinleyip günlük yaşam ve memleketlerinde son günlerde yaşanan olaylar hakkında sohbet etme fırsatı buldular. ‘Kalına’ kafesi Ukraynalıların Bodrum’daki buluşma noktası haline geldi.

Bursa

Ukrayna Bağımsızlık Günü çerçevesinde Bursa’da yaşayan Ukrayna diasporasının temsilcileri bayram buluşmasını samimi bir ortamda düzenlediler. Katılımcılar birbirlerinin bayramlarını kutlayıp güncel haberleri konuşma fırsatı buldular. Ukrayna’nın bağımsızlığının 26.yılını kutlamak için katılımcılar Ukrayna Milli Marşını söylediler.

Marmaris

Muğla bölgesindeki, Olena Topçu başkanlığındaki ‘Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği’ 26. Ukrayna Bağımsızlık Günü çerçevesinde etkinlik düzenledi. 25 Ağustos saat 20:00’da ‘Sentido Orka Lotus Beach Oteli’nde ‘Kalına’ ve ‘Beregınya’(Antalya) müzik grupları sahne aldılar. Bu konserde Ukrayna Büyükelçiliği’nin ilk sekreteri Volodımır İlarionov ve yerel belediyeden bir temsilci söz aldı. Bunun yanı sıra etkinlikte Svitanok çocuk dans grubu renkli gösterisiyle dikkatleri çekti. Dahası bu gösteriler sırasında eski Ukrayna halk musikisi ve modern Ukrayna melodilerini dinlediler. Konserin sonunda bütün katılımcılar ve sanatçılar hep beraber şarkı söyleyip dans ettiler. Bütün katılımcılar, etkinliği düzenleyenlere bu sıcak atmosferi yarattıkları için teşekkür dileklerini ilettiler.

Samsun

Türkiye’nin Karadeniz’e kıyısı olan Samsun şehrindeki Ukraynalılar 26.Bağımsızlık Günlerini Ukrayna bayrağını kaldırarak kutladılar. Bunun yanı sıra, katılımcılar ATO (Anti-Terorrist Operation/Terörist Karşıtı Harekât)’da ölen askerler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundular. Bu buluşmayı ‘Samsun’daki Ukraynalılar Derneği’ düzenledi.

İstanbul

Ukrayna İstanbul Dayanışma Derneği’ İstanbul’da 26.Ukrayna Bağımsızlık Günü nedeniyle Kozatski Rozvagı/Kozakların (Ukrayna Erkeği) Eğlenceleri adlı pikniği düzenledi. Bu kutlamalarda Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu temsilcisi Oleksandr Gaman yer aldı. Oynanan çeşitli oyunların arasında insanların ilgisini en çok çeken oyun ‘Halat Çekme’ oyunu oldu. Başkonsolosluğun takımını birinciliği kazandıkları için tebrik ediyoruz. Ayrıca Nadiya Kayu tarafından düzenlenen oyunları oynayan çocuklar için ilginç bir program hazırlandı. Bunun yanı sıra bütün katılımcılar Tatiana İpekçi’nin yaptığı lezzetli ‘Korovay’(Ukrayna Ekmeği)’ı tatma imkanı buldular.

Sonuç olarak Türkiye’deki Ukrayna diasporaları tarafından hazırlanan etkinliklerin arttığını görebiliriz. Tabi ki bu artışta Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin desteği büyük önem taşıyor. Sivil toplum temsilcileri, güvenilir omuzları hissederek sivil toplum kuruluşlarını kaydettirmek için zor bürokratik işlemlere katlanıyor, ellerini taşın altına koyarak, kuruluşlarını kaydettirmeye devam ediyorlar. Çünkü yeni ve bilinmeyen yollara ilk adımları atmak çok zordur. Bu yüzden cesur olup ısrarla ilk adımları atan herkese başarılar diliyoruz. Çünkü bizim gücümüz bizim toplumumuzdadır. Ukrayna’ya şan olsun!