Ukrayna Havacılık Günü kutlandı

0
2129

26 Ağustos Ukrayna’da Havacılık Günü kutlandı. Bu bayram resmî olarak 1993 yılından itibaren kutlanmaya başlandı. Geleneğe göre, Havacılık günü Ağustos’un son cumartesi gününe denk gelir.

Ukrayna, havacılığın tüm dallarında faaliyetleri olan bir ülke olarak bu bayramı ayrı bir gururla kutluyor. Bizim ülkemizde uçaklar ve onların parçaları üretiliyor, üniversitelerimizde pilot adayları yetiştiriliyor, Ukraynalı pilotlar uluslararası havacılık gösterilerine katılıyor.

Havacılık günü bu sektöre yakın olan tüm Ukraynalıların bayramıdır. Hem sivil-savaş havacılık görevlileri, hem de havacılık işletmelerindeki hava yolları personeli bu bayramı kutluyor.

Bugünde geleneksel olarak birçok etkinlik düzenlenir. Ukrayna üretimli uçaklar gösterilir, ülkenin en iyi pilotları tarafından atölyeler düzenlenir. Havacılık personeli, devletin önde gelen isimleri tarafından da kutlanır.

UNİAN’ın haberine göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşeno havacılık alanında çalışanlara şöyle hitap etti: “En içten duygularımla tüm Ukraynalı havacıları kutlarım! Havacılık gününüz kutlu olsun! Sayenizde bütün dünya Ukrayna kanatlarıyla uçuyor ve ülkemiz havacılık alanında önde gelen ülkeler arasındadır.”

Ukrayna Başbakanı Volodymir Groysman da kutlamalara katıldı: “Gökyüzüne aşık olan tüm profesyonel havacılık görevlilerinin bayramı kutlu olsun!  Gökyüzünüz açık ve huzurlu, hayatınız ise mutlu ve sağlıklı olsun!”