Ukrayna’da yeni bir Türk Sivil Toplum Kuruluşu faaliyetlerine başlıyor

0
1881

Ukrayna’da yeni bir Türk sivil toplum kuruluşu olarak faaliyetlerine başlamaya hazırlanan EkoAvrasya Derneği’nin Ukrayna’daki yönetim kurulu tanışma toplantısı geçtiğimiz gün başkent Kiev’de gerçekleşti.

Toplantıya Ukrayna EkoAvrasya Derneği Genel Başkanı Hikmet Eren, Ukrayna EkoAvrasya Derneği Başkanı Evren Damyan, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, KTMM üyesi ve Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanının Kırım’dan sorumlu danışmanı Gayana Yüksel, T.C. Kiev Büyükelçiliği Müsteşarı Baran Türkmen, Yunus Emre Enstitüsü yetkilileri, Türkiye ve Ukrayna’dan iş adamları ile akademisyenler başta olmak üzere birçok davetli toplantıya katıldı.

Ukrayna EkoAvrasya Derneği yönetiminin belirlendiği toplantıda, Ukrayna ve Türkiye arasındaki gelişen ilişkilere değinilerek, Ukrayna EkoAvrasya Derneğinin Ukrayna’da başlayacağı faaliyet ve organizasyonlar hakkında bilgiler verildi. Derneğin iki dost ülke olan Ukrayna ve Türkiye adına önemli çalışmalarda bulunacağı da bildirildi.

2006 yılında kurulmuş olan Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya), Türkiye’nin uluslararası kamuoyunda tanınırlığını ve etkinliğini arttırmaya yönelik faaliyetlerlerini aralıksız olarak 13 yıldır sürdürmektedir. Türkiye ile Ukrayna arasındaki iyi niyet ve dostluk ortamının gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla, EkoAvrasya Ukrayna temsilciliği 2018 yılında yönetim kurulunu belirlemiştir.