Ukrayna’da şeker pancarı ekimi başladı

0
2308

Ukrayna Tarım Politikası Bakanlığı, çiftçilerin yedi bölgede şeker pancarı ekmeye başladığını bildirdi.

Bakanlık, Şimdiye kadar, Vinnytsia, Kiev, Ternopil, Khmelnitskyi, Volyn, Zhytomyr ve Rivne bölgelerinde 27.000 hektar yani belirlenmiş ekim alanlarının %11’inde şeker pancarı ekimi yapıldı.” dedi.

Ayrıca bakanlık tarafından yapılan açıklamada, genel olarak, 1.3 milyon hektar yani planlanan ekim alanlarının % 56’ sında ilkbaharda çıkan tahıl ve baklagil ürünlerinin ekildiği belirtildi ve 902.000 hektarın üzerinde Arpa; 95.000 hektarın üzerinde buğday; 80.000 hektarın üzerinde yulaf ve 206.000 hektarın üzerinde bezelye ekimi yapıldığı ifade edildi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan uzmanlar, 2018 yılının tahıl ürünlerindeki yüksek verimin Ukrayna ekonomisini güçlendirdiğini iddia ediyor.

Dünyanın en verimli toprağı olarak kabul edilen ve “Çernezyom” olarak bilinen, Türkçesi “karatoprak” olan toprak türünün % 30’u, Ukrayna sınırları içinde yer almaktadır. Humus oranı çok yüksek olan bu topraklar, Ukrayna’nın batısındaki Vinnitsa bölgesinden başlayıp doğudaki Harkov ve Donetsk bölgelerine doğru uzayan bir bant üzerindedir. Ülkedeki karatoprak sınıfındaki arazilerin toplam miktarı 28 milyon hektardır.