Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ukrayna’nın NATO üyeliği hakkında konuştu

0
1803

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcı Olena Zerkal, Ukrayna’nın Nato üyeliğine aday olarak gösterilmesi için reformlar yapılması gerektiğini dile getirdi.

Olena Zerkal geçtiğimiz günlerde konuşmacı olarak katıldığı bir televizyon kanalında Ukrayna ve NATO ilişkileri hakkında konuştu. Ukrayna’nın NATO üyeliği noktasında üyeliğe aday olarak gösterilebilmesi için bir takım reformları yerine getirmesi gerektiğini dile getirirken bu reformların özellikle silahlı kuvvetler alanında ittifak ülkelerinin sahip olduğu standartlara erişilmesi gerektiğini bildirdi.

Zerkal konuşmasında, ”NATO potansiyel üye ülkeler üzerinde programını belirliyor. Hem balkanlar hemde diğer ülkeler bu hususta potansiyel üye olarak nitelendiriliyor. Eğer Ukrayna somut gelişme gösterme noktasında başarısız olursa potansiyel üye olarak kabul edilen ülkelerin dışarısında kalacaktır.” dedi.

Zerkal konuşmasında ayrıca Dış İşleri Bakanı Klimkin’in NATO ve Ukrayna ilişkisine ait görüşünü televizyon kanalında izleyicilerle paylaşmıştı. Klimkin, ”Ukrayna’nın kendi kendine hedeflerini yerine getirmesi noktasında karşılaştığı zorluklar NATO ittifakını Ukrayna’nın önceliği haline getirmiştir.” dedi.

Olena Zerkal, NATO üyeliği için planlanan tarih olan 2020’ye az bir zaman kaldığı bir dönemde NATO’nun Ukrayna ile yakından ilgilendiğini ve gelişmeleri takip ettiklerini sözlerine ekledi.

Ukrayna ve NATO ilişkilerini yakın zamanda yaşanan gelişmeler doğrultusunda ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Daha önce de bildirildiği üzere, Ukrayna, Silahlı Kuvvetleri’ni 2020’den önce NATO standartlarına getirmek için iddialı bir hedef belirledi.

Kasım 2017’de Ukrayna’nın NATO Misyon Şefi Vadym Prystaiko, İttifak’ın Ukrayna’nın Yıllık Ulusal Programının uygulanmasından memnun olmadığını söyledi.

Ukrayna’nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonu Başbakan Yardımcısı Ivanna Klympush-Tsintsadze, programın uygulanmasına ilişkin en son değerlendirmeyi görüşmek üzere 8 Kasım tarihinde NATO Genel Sekreterliğinde NATO Genel Sekreter Yardımcısı Alejandro Alvargonzalez ile görüştü.

Ivanna Klympush-Tsintsadze, “Konuşulanların hepsini burada dile getirmeyeceğim, ancak NATO tarafının Ukrayna’da ki gelişmelerden mutlu olmadığını söyleyebilirim ve bu bize açıkça belirtildi. NATO’nun sevdiğim yanı ise diğer uluslarararası örgütlenmelerin aksine herşeyi olduğu gibi dile getirmeleri. NATO, sonuç olarak Ukrayna’da ki NATO uyum sürecinin sonuçlarından ve uygulanma hızından memnun değil. Bu nasıl daha verimli olmamızı öğreneceğimiz ilk yıllık rapor değil.” dedi.

16 Ocak’ta Ukrayna’nın NATO İrtibat Bürosu başkanı Aleksandr Vinnikov, Ukrayna’nın 2017 yılında NATO ile Yıllık Ulusal İşbirliği Programını uygulamadaki ilerlemesinin önümüzdeki haftalarda görüşüleceğini söyledi.