Ukrayna Derneği’nin 78. Kırım Tatar Sürgünü’nü Anma Günü’ne Yönelik Basın Açıklaması

0
1668

78 yıl önce Stalin rejimi, asırlardır anavatanları Kırım’da yaşayan Kırım Tatarları’nı sürgüne göndererek yüzbinlerce masum insanı öldürdü. Bu sürgün hem insanlığa karşı bir suçtur, hem de Kırım Tatar halkına karşı bir soykırımdır.

Biz Ukrayna Derneği olarak Kırım Tatar halkının acısını paylaşıyor ve hayatını kaybeden soykırım kurbanlarını saygı ile anıyoruz.

Ukrayna halkı olarak hepimiz Rusya’nın zalim politikalarının sonuçlarını iyi biliyoruz. Bu politikaları,

  • 1932-33 yıllarındaki Holodomor adıyla andığımız Ukrayna’yı aç bırakma politikasıyla,
  • 1944’teki Kırım Tatarlarına yönelik soykırım ile,
  • Sovyet dönemi baskılarıyla,
  • 2014’ten sonra Kırım’ın işgali ve yasadışı ilhakıyla başlayan hem Kırım Tatarlarına hem Ukrainlere yönelik tutuklamalar ve işkencelerle,
  • Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yaşanan insanlık dışı eylemleriyle biliyoruz.

Ama bütün bunlar Rusya’ya yetmedi ve tüm Ukrayna halkını yok etmeye yönelik bir savaş açtı. Başta NATO’nun genişlemesini bahane ederek Ukrayna’yı işgale yeltenen Rusya, bugün Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik için başvurmasının önemsiz olduğunu söylüyor. Bu, en başından beri Rusya’nın öne sürdüğü NATO ve diğer bahanelerinin yalan olduğunun, asıl amacının varlığını yok saydığı Ukrayna’yı yok etmek olduğunun göstergesidir.

Bugün savaşın 86. günü. Bu savaşta Ukrayna halkı sadece yaşadığı toprakları değil, kendi varoluşunu da savunuyor. Bu savaş, Ukrayna’nın Rus emperyalizmine karşı verdiği bir kurtuluş savaşıdır.

Rusya, Ukrayna’nın güneyinde ve doğusunda işgal ettiği yerlerde yaşayan insanları zorla Rusya’daki kamplara taşıyarak geçmişte uyguladığı sürgün politikasını tekrar uyguluyor. Bugüne kadar 1 milyon 300 bin kişi esir alınıp sürgün edildi.

Bu sabah Rusya, kuşatma altındaki Mariupol’deki sivil halka, tahliyeye izin vereceğini duyurdu. Ancak insanlar otobüslere bindikten sonra otobüslerin Rusya’daki esir kamplarına gideceği açıklandı ve kimsenin otobüslerden inmesine izin verilmedi.

Mariupol bizim hem acımız hem de gururumuzdur. Şehrimiz yok edildi, binlerce masum insanımız yaşamını yitirdi. Bununla birlikte Mariupol’ü savunan askerler bütün imkanları zorlayarak son ana kadar şehri savundular. Buradaki kahraman askerlerimiz Rusya’ya tahliye edildiler. Hiçbir uluslararası sözleşmeye uymayan Rusya’nın elindeki askerlerimizin hayatlarından endişe ediyoruz. Bu yüzden her zaman desteğini hissettiğimiz dost ülke Türkiye’deki tüm yetkililere sesleniyoruz. Lütfen bu kahramanların sağ salim evlerine dönmesi için tüm diplomatik yolları kullanın.

Bu zor süreçte tüm yardımları ve desteklerini için Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk halkına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yaşasın Ukrayna, yaşasın Türkiye!

Ankara, Ulus Meydanı, 21 Mayıs 2022