Ukrayna Birlik ve Bölünmezlik Günü

0
1993

Ukrayna Birlik ve Bölünmezlik Günü; 22 Ocak’ta, Ukrayna Halk Cumhuriyeti ile Batı Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin Birleşme kararnamesinin ilan edildiği gün kutlanır.

Ocak 1918 yılında Ukrayna Halk Cumhuriyeti kurulmuş, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na giren topraklarda ise Batı Ukrayna Halk Cumhuriyeti kurulmuştur. Aralık 1918 yılında iki devletin liderleri önbirleşme anlaşmasını imzalamışlardır.

22 Ocak 1919 tarihinde, Ukrayna Halk Cumhuriyeti ile Batı Ukrayna Halk Cumhuriyeti arasında Ukrayna topraklarının birleştirilmesini ilan eden ve Birleşme kararnamesi ismi ile tarihe geçen anlaşma imzalanmıştır: “Bugün, yüzyıllardır birbirinden ayrı olan Ukrayna toprakları – Galiçya, Bukovina, Zakarpatya ve Dinyeper kıyılarındaki Ukrayna – tek Büyük Ukrayna ile birleşmektedir. Ukrayna’nın en iyi oğullarının, uğruna yaşayıp hayatlarını verdikleri hayaller gerçekleşti. Bundan sonra tek bağımsız Ukrayna Halk Cumhuriyeti vardır. Bundan sonra, kendi güçlerinin kuvvetli atılımı ile özgür olan Ukrayna milletinin; bölünmez ve bağımsız Ukrayna Devleti’nin kurulması ve Ukrayna halkının iyiliği ve mutluluğu için, oğullarının bütün güçlerini birleştirme fırsatı vardır.” (22 Ocak 1919 tarihinde izmalanmış Birleşme kararnamesi’nden).

1990 yılında Birleşme Kararnamesi’nin 71. Yıldönümünü kutlamak amacıyla Ukrayna’da Kiev’den Lviv’e kadar yaklaşık 300.000 insan 482 km’lik bir ‘İnsan Zinciri’ oluşturdular. Bu sırada Ukrayna Halk Cumhuriyeti zamanından beri varolan Ukrayna’nın Mavi – sarı bayrağı ilk kez kullanıldı.

‘Insan Zinciri’, 1990

Birleşme karanamesi’nin ilan edildiği gün, Ukrayna milli bayramıdır ve Ukrayna topraklarının bölünmezliğini simgelemektedir. Bu bayram Ukrayna’da resmi olarak 1999 yılından beri kutlanır.

Viktoriia Borodavchenko