Ankara’da Ukrayna kütüphanesi açıldı

0
3130

Ankara’da bulunan Ukrayna Derneği tarafından Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen ve yeni faaliyete girmiş olan Ukrayna kütüphanesi açıldı.

Geçtiğimiz hafta Ankara’da faaliyet gösteren Ukrayna Derneği, Ukrayna kütüphanesini açarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Ukrayna kütüphanesinde klasik edebiyattan, tarihi kitaplara, öğrenciler için ders kitaplarından, çocuklar için masal kitaplarına kadar yaklaşık 1.500 kitap bulunmakta. Kütüphanede, Ukraynalı yazarların yazmış olduğu farklı türden kitapların yanı sıra Türk edebiyatı yazarlarının da Ukraynaca’ya çevrilmiş birçok kitabına ulaşmakta mümkün.

Aynı zamanda Ukrayna Derneği, Ukrayna kütüphanesinde uyulması gereken kurallarında içinde yer aldığı, kütüphanedeki kitaplara ulaşımı kolaylaştırmak ve ziyaretçilerin mevcut kitapların güncel durumlarını takip edebilmesi amacıyla web sayfasını oluşturdu.

Ukr-Ayna için açıklamalarda bulunan Ukrayna Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yuliya Biletska Ukrayna Kütüphanesi hakkında şunları söyledi; “Ukrayna Derneğini kurduğumuzda, Ukrayna kütüphanesini açmak bizim öncelikli hedeflerimiz arasındaydı. Türkiye’de böyle bir ilke imza atmamızdaki amacımız, Türkiye’de yaşayan Ukrayna vatandaşlarının kendi kültürlerinden, tarihlerinden ve edebiyatlarından uzaklaşmasını istemememiz yatmaktadır. Tabi unutmamak gerekir ki kitaplar bu yöndeki isteğimiz için önem teşkil etmektedir. Ayrıca kütüphanemizin açılış sürecinde Ukrayna Ankara Büyükelçiliği’nin maddi anlamdaki destekleri yanı sıra hediye ettikleri kitaplar, Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi’nin (İvano-Frankivsk, Ukrayna) kütüphanemize göndermiş olduğu ders kitapları ve Türkiye’de yaşayan Ukrayna vatandaşlarının kütüphanemizi zenginleştirmek amacıyla sunduğu kitaplar kütüphanemizin açılış sürecini önemli ölçüde hızlandırarak kitap sayımızı arttırdı.”

Yuliya Biletska sözlerini sonlandırırken, Ukrayna Derneği tarafından organize edilen ve cumartesi günleri faaliyet gösteren ‘Cumartesi Okulu’ için de gerekli olan kitap ihtiyaçlarını Ukrayna kütüphanesinden temin ettiklerinin ve ilk aşamada kütüphanenin bu konuda sağladığı imkanlar üzerinde durdu.

Ukrayna Kütüphanesi Ankara’nın merkezi, Kızılay’da bulunan Ukrayna Derneği’nde faaliyet göstermektedir. Adres, Hatay sok. 6/5, Kızılay, Ankara.