“Türkiye-Ukrayna diplomatik ilişkileri” KBÜ’de tartışıldı

0
2435

Ukrayna Büyükelçiliğinin ve Avrasya İncelemeleri Merkezi’nin (AVİM) desteğiyle, Karabük Üniversitesi (KBÜ) ve Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesinin ortak olarak planladığı, “Türkiye-Ukrayna diplomatik ilişkilerinde 25.yıl” sempozyumu Karabük Üniversitesinde gerçekleşti.

Sempozyum Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Avrasya İncelemeleri Merkezinin (AVİM) Başkanı Emekli Büyükelçi Alev Kılıç ve Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Igor Tsependa davetli konuşmacılar olarak katıldı.

Açılış Konuşmasını yapan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, “Sadece 20. yüzyılda Ukrayna beş defa bağımsızlığına kavuştu ve 5 defa bağımsızlığını yitirdi. Ne yazık ki şu an bağımsızlığımızı ilan ettikten sonra bile bizim komşumuzdan saldırılar görüyoruz ve devamlı saldırılar altında kalıyoruz ve bu konuda özellikle Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz ve bunu çok takdir ediyoruz” dedi.

İki ülke Cumhurbaşkanlarının son bir yıl içerisinde iki kez bir araya geldiklerini hatırlatan Sybiha, iki ülke arasında büyüyerek devam eden ilişkilere bakıldığında sadece ekonomik veya diplomatik alanlarda sınırlı kalınmadığını halklar arasında da sıkı bağların kurulduğuna vurgu yaptı.”

Büyükelçi Andrii Sybiha konuşmasının sonunda başta Rektör Prof. Dr. Refik Polat olmak üzere Sempozyumu organize eden herkese teşekkür ederek, başarılar diledi.

Sonrasında konuşma yapan Avrasya İncelemeleri Merkezinin (AVİM) Başkanı Emekli Büyükelçi Alev Kılıç, iki ülke arasındaki ilişkilere de değinerek “Türkiye en yüksek seviyede tüm resmi açıklamalarında Ukrayna’nın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne duyduğu saygıyı ve bu yönde Ukrayna’ya desteğini hiçbir kuşkuya yer vermeyecek açıklıkla ifade etmiştir. Ukrayna ile devletten devlete yakın ilişki en son geçtiğimiz ay ekim 2017’de sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti vesilesiyle Kiev’de 6.’sı yapılan yüksek düzeyli stratejik konsept toplantısı ile bir kez daha kanıtlanmıştır.” şeklinde konuştu.

Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Igor Tsependa ise Karabük Üniversitesi ile ilgili görüşlerine yer verdiği konuşmasında “Üniversitenize gerçekleştirdiğimiz ziyaret ve Sayın Rektör ile yaptığımız görüşme sonunda çok etkilendiğimi belirtmek isterim. Çok güzel bir üniversiteniz var, gözümle de gördükten sonra etkilenmemek mümkün değil.” şeklinde konuştu.

Konuk Rektör Tsependa sözlerini Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkilere değinerek sürdürdü. Tsependa “Bizim halklarımız çok köklü bir tarihe sahiptirler. Bu dünyada komşu olup da doğru sonuçlara varan çok az ülke var. Bizim halklarımız bilgili halklar olup aynı şekilde kendi taleplerinden doğru sonuçlar çıkarmaktadırlar. Özellikle insandan insana bağlantılar insanları daha yakın kılar ve özellikle üniversiteler arasındaki bağlantınızdan başlayarak insandan insana alanları daha da geliştirmeyi düşünüyoruz. Böyle bir girişim ve davetiniz için tekrardan şükranlarımı iletmek istiyorum. Hepinizi Ukrayna’ya davet ediyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Refik Polat tarafından Büyükelçi Andrii Sybiha’ya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar tarafından konuk Rektör Prof. Igor Tsependa’ya ve Doç. Dr. Abdullah Karakaya tarafından da AVİM Başkanı Emekli Büyükelçi Alev Kılıç’a katılımlarından ötürü teşekkür belgesi takdim edildi.

Kısa bir aranın ardından Sempozyum, yerli ve yabancı katılımcıların sunumları ile devam etti.