Ukrayna Ankara Büyükelçisinin Karabük ziyareti

0
2068

3-4 Kasım’da Karabük’te gerçekleşecek olan ‘’Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25.Yıl Sempozyumu’’na Katılımcı olarak katılan Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha Bugün Karabük’e teşrif etti.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’yı karşılayan Vali Vekili Osman Yenidoğan oldu. Sybiha valiyi yerinde ziyaret ederek ikili görüşme gerçekleştirdi. Sybiha, yaptığı bu ziyaretinde Karabük’e ilk defa geldiğini söyleyerek belli bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar içerisinde, Türkiye ve Ukrayna arasında geçmişten bu yana kendini gösteren stratejik ortaklık boyutu yanında bölgesel işbirliği içinde adımlar atılması gerektiği yönünde ifadeler yer aldı. Bu işbirliğinin gelişmesi için ise Ukrayna’nın elinden gelen her şeyi yapacağını belirtti.

Ayrıca Sybiha,” Buraya gelirken birçok manzaraya baktım ve Ukrayna ile birbirlerine ne kadar çok benzediğini fark ettim. Çok benzer manzaralar gördüm. İki ülkenin komşu olmasından ziyade tarih ve kültür gibi belli bazı ortak noktalara sahip. İlişkilerimizi geliştirmek adına büyük bir alanımız var.  Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Kiev ziyareti de çok önemliydi. Bu ziyaret çerçevesinde 9 farklı belge imzalandı. Bu da işbirliğimize yeni ivme kazandıracak.” dedi

Bir başka dikkat çeken konu ise iki ülke arasında ki ziyaretlerin pasaport’a gerek kalmadan kimlik kartı ile gerçekleşmesi turizm açısından oldukça fayda sağlayacak. Geçen yıl Ukrayna’dan Türkiye’ye 1 milyondan fazla turist geldi, bu rakamların bu yıl daha da artması beklenmektedir. İki ülke arasında hem hava yolları hem de deniz yolları gelişmiş bulunmakta buda ulaşımı daha da kolaylaştırıyor. Ayrıca Ankara Kiev arası uçak ile 1,5 saat uzaklıkta buda bizi oldukça yakın iki ülke yapıyor. Sadece ikili ilişkilerde değil uluslararası platformda da her zaman Türkiye’nin yanındayız şeklinde açıklamada bulundu.

Vali Vekili Yenidoğan’da ikili ilişkilerde istikranın önemine dikkat çekti. Bu ziyaretten memnun olduğunu dile getirerek, ”Bizim temel amacımız, temel hedefimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkesidir. Sadece kendi ülkenizde barış sağlamakla değil dış dünya ile barış içerisinde yaşamaktır.” şeklinde ifadede bulundu.

Sybiha’nın ikinci ziyaret noktası Safranbolu Ticaret Odası oldu. Bu görüşmede İvano-Frankivsk Ticari Sanayi Odanın partneri olan Safranbolu TSO yönetimine Ukrayna’da iş imkanlarıyla ilgili teklifler sunuldu.

Ayrıca Karabük üniversitesi Rektörü Refik Polat ile görüşme gerçekleştiren Sybiha Ukrayna ve Türkiye ortak projeleri ve öğrenci değişimi hakkında görüşmelerde bulundu.

Son olarak’ta Sybiha Karabükspor’u ziyaret ederek yerel kulüp’de oynayan tanınmış oyuncularımız Rybka, Seleznev’le tanışma fırsatı buldu.