Ukrayna’da haftanın özeti: 30 Ekim-5 Kasım 2017

0
2045

Ukrayna ile ilgili 30 Ekim – 5 Kasım 2017 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Kiev’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Düzenlendi. Ukrayna’dan BM’ye Kırım Tasarısı. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrasının (BBDSO) dan “Viyana Klasikleri Konseri”. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’dan Karabük’e Resmi Ziyaret. Türkiye’den Ukrayna Rüzgarına 1 Milyar Euroluk Yatırım. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha Karabük Ticaret ve Sanayi Odasını Ziyaret Etti. Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl” Sempozyumu KBÜ’de gerçekleşti. Karabük Üniversitesi’nde gelecek yıldan itibaren Ukrayna dili öğretilecek. 

Kiev’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Düzenlendi

Türkiye’nin  Kiev Büyükelçiliği’nde,  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94’üncü yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Resepsiyonu düzenlendi.

Hilton Oteli’nde düzenlenen Resepsiyon’a, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Gennadiy Zubko’nun da aralarında bulunduğu Ukraynalı üst düzey devlet yetkilileri, büyükelçiler, diplomatlar, askeri ataşeler, din adamları, akademisyenler, sanatçılar, iş adamlarından oluşan çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye ve  Ukrayna milli marşlarının çalınmasıyla başlayan Resepsiyon’un açılış konuşmasını yapan  Türkiye  Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel,  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını okudu.

Türkiye-Ukrayna ilişkilerindeki olumlu gidişatın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kısa süre önce yaptığı  Kiev ziyaretinde bir kez daha ortaya konulduğunu hatırlatan Tezel, iki ülke işbirliğinin geliştirilmesine yönelik adımların bundan sonra da süreceğinin altını çizdi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Bayındırlık Bakanı  Gennadiy Zubko da Resepsiyon’da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin  Ukrayna’nın toprak bütünlüğü konusunda verdiği destekten dolayı Türkiye’ye minnettar olduklarını söyledi.

Ukrayna’dan BM’ye Kırım Tasarısı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Kırım’daki insan hakları durumuyla ilgili Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kuruluna yeni bir karar taslağı sunacaklarını açıkladı.

Klimkin, düzenlediği basın toplantısında, BM’ye sunacakları “Kırım’da ve Sivastopol’de insan hakları durumu” başlıklı karar taslağına ilişkin bilgi verdi.

“New York’ta işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın insan hakları ihlallerine ilişkin yeni karar taslağını sunacağız” diyen Klimkin, tahminen kasım ayı içerisinde kararın BM Genel Kurulunda oylanabileceğini ifade etti. Kırım meselesiyle ilgili çalışmalara devam edeceklerini vurgulayan Klimkin, bu taslağın yanı sıra tanıtım kampanyası da başlatacaklarını dile getirdi.

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrasının (BBDSO) dan “Viyana Klasikleri Konseri”

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrasının (BBDSO) ” Viyana Klasikleri Konseri”nde, ikiz kardeşler Arzu ve Gamze Kırtıl konuk solistler olarak sahne aldı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki konseri, Ukrayna asıllı Amerikalı orkestra şefi Theodore Kuchar yönetti.

Solistler Arzu ve Gamze Kırtıl, BBDSO eşliğinde Beethoven ve Mozart’ın eserlerini piyano tınılarıyla yorumladı. Gecede Beethoven’ın tek bale yapıtı olan “Prometheus’un Yaratıkları”, Mozart’ın “İki Piyano Konçertosu”, Brahms’ın huzurlu ve aydınlık eseri “2. Senfonisi” gibi ünlü yapıtlar müzikseverlerin beğenisini kazandı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’dan Karabük’e Resmi Ziyaret

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Karabük Vali Vekili Osman Yenidoğan’ı ziyaret etti.

Karabük Üniversitesi tarafından (KBÜ) yarın yapılacak “Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl Sempozyumu”na katılmak üzere şehre gelen Sybiha’yı, Vali Vekili Osman Yenidoğan karşıladı.

Sybiha, ziyarette yaptığı açıklamada, Karabük’e ilk defa geldiğini söyledi. Ukrayna ve Türkiye arasında var olan stratejik ortaklık boyutunun yanında bir de bölgesel iş birliğini geliştirmek istediklerini ifade eden Sybiha, “Bunun için elimizden geleni yapmaya hazırız. Buraya gelirken manzaralara baktım, aslında Ukrayna’ya benzettim. Çok benzer manzaralar var. Komşu olmaktan ziyade ortak tarihimiz ve ortak kültürümüz var. Dolayısıyla komşu olarak bundan sonra ortak ilişkilerimizi geliştirmek için büyük bir alanımız var. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Kiev ziyareti de çok önemliydi. Bu ziyaret çerçevesinde 9 farklı belge imzalandı. Bu da iş birliğimize yeni ivme kazandıracak.” dedi.

Vali Vekili Yenidoğan da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye’nin son 15 yıldır özellikle üzerinde durduğu konunun istikrar olduğunu vurguladı.

Türkiye’den Ukrayna Rüzgarına 1 Milyar Euroluk Yatırım

 Dünya genelinde 18 ülkede önemli yatırımları bulunan Yükselir Group, uzun süredir Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan siyasi problemlerden dolayı enerji ihtiyacını Rusya’dan karşılayamayan Ukrayna’da rüzgar enerjisine 1 milyar euroluk yatırım yapacak. Mutabakat anlaşmasının imzalandığını ve gerekli onayları üst düzey devlet yetkililerinden aldıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yüksel rüzgâr türbinlerinin 2018’de kurulacağını, Ukrayna’nın kalkınma stratejisine katkıda bulunmak için öncelikli olanın bu projeyi gerçekleştirmek olduğunu ve bu nedenle çalışmaları hızlandırdıklarını söyledi.

Alternatif enerji kaynaklarından Rüzgâr enerjisine Türk şirketlerinin ilgisi arttı. Bu yatırımlara ilgi gösterenler arasında Türk şirketlerden Yükselir Group da var.  Ukrayna’daki ekonomik gelişmeye olumlu katkı vermesi beklenen projeye 2018’de başlanacak.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha Karabük Ticaret ve Sanayi Odasını Ziyaret Etti

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25.Yıl Sempozyumuna katılmak üzere Karabük’e gelen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan’ı ziyaret etti.

TSO Meclis Başkanı Timurçin Saylar ve meclis üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette konuşan büyükelçi Sybiha, Türkiye ve Ukrayna arasında geçmişten bu yana kendini gösteren stratejik ortaklık boyutunun yanında bölgesel iş birliği için de adımlar atılması gerektiği kaydetti.

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye-Ukrayna arasında yapılan ticaret ve yatırımlardan bahsederek, oda olarak Ukrayna’nın liman kentlerinden biri olan Odesa’nın Ticaret Odası ile iş birliği için gereken çalışmaların ve araştırmaların başlatıldığını söyledi.

Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinde 25. Yıl” Sempozyumu KBÜ’de gerçekleşti

Ukrayna Büyükelçiliğinin ve Avrasya İncelemeleri Merkezi’nin (AVİM) desteğiyle, Karabük Üniversitesi (KBÜ) ve Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesinin ortak olarak planladığı, “Türkiye-Ukrayna diplomatik ilişkilerinde 25.yıl” sempozyumu Karabük Üniversitesinde gerçekleşti.

Sempozyum Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Avrasya İncelemeleri Merkezinin (AVİM) Başkanı Emekli Büyükelçi Alev Kılıç ve Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Igor Tsependa davetli konuşmacılar olarak katıldı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz ve bunu çok takdir ediyoruz. Türkiye’nin doğası, kültürü gibi zenginliklerinin bulunduğunu, en büyük zenginliğinin ise halkı olduğunu” söyledi.

Karabük Üniversitesi’nde gelecek yıldan (2018) itibaren Ukrayna dili öğretilecek.

Karabük ziyareti çerçevesinde Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat’la bir araya gelen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ukrayna ve Türkiye ortak projeleri ile öğrenci değişimi hakkında görüşmelerde bulundu. Ayrıca taraflar gelecek seneden itibaren üniversitede Ukraince dilinin öğretilmeye başlaması konusunda anlaştı.

Twitter sayfasında açıklama yapan Andrii Sybiha, “Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat’la gelecek seneden itibaren üniversitede Ukraince dilinin öğretilmeye başlaması konusunda anlaşmaya varıldı.” diye bildirdi.