Ukrayna ilk 10 arasında

0
2042

Kiev’de bulunan Oleg Antonov Devlet Havacılık Müzesi CNN tarafından yapılan değerlendirmede dünya çapındaki en iyi 20 havacılık müzesi arasında gösterildi.

Müze, CNN tarafından yapılan derecelendirmede 10. Sırada yer aldı. Müze için yapılan değerlendirmede , “Ukrayna Ulusal Havacılık Üniversitesi tarafından işletilen bu müze, dünyanın en büyük havacılık teknolojisinden birine ev sahipliği yapıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bahsi geçen müzede sergilenen uçakların çoğunluğu Sovyetler Birliği tarafından üretildiği biliniyor. Müzede sergilenen uçaklar arasında süpersonik bombardıman uçakları, nakliye uçakları ve nükleer füze taşıyıcıları gibi pek çok dikkat çekici hava aracı yer alıyor.

En etkileyici sergilerden biri Tupolev-104.

Müze hakkında açıklamada bulunan Ulusal Havacılık Üniversitesinde görevli Profesör Felix Yanovsky, “15 Eylül 1956’da sivil havacılık için çok önemli bir gelişme yaşandı. Dünyanın ilk jet uçağı Tupolev-104, Moskova ve Irkutsk arasındaki ilk yolcu uçuşunu yaptı. Bu uçak şu anda Ukrayna Devlet Havacılık Müzesinde ve hayatta kalan en eski uçaklardan biri. ” diyerek müzenin dikkat çekici bir özelliğini vurguladı.

Yapılan derecelendirmede dünyanın en iyi havacılık müzesi olarak, ABD’nin Colorado eyaletindeki Denver kentinde yer alan Wings Over Rockies Hava ve Uzay Müzesi gösterildi.