Seçim güvenliği için önlemler alınmaya başlandı

0
1304

Ukrayna düşmanlarının yaklaşan seçimlere müdahale etmesini önlemek için Ukrayna Enformasyon Politikası Bakanlığı yetkilileri ile Facebook yetkilileri arasında işbirliği görüşmesi yapıldı.

Ukrayna Bilgi Politikası Bakanı Yuriy Stets, Bakan Yardımcısı Dmytro Zolotukhin ve Bakanlık Devlet Sekreteri Artem Bidenko, Facebook’un Orta ve Doğu Avrupa Kamu Politikası Direktörü Gabriella Cseh ve Facebook’un Seçim Kamu Politikası Lideri Anika Geisel ile bir araya geldi.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan bakan, “Bilgi güvenliği alanında ki özellikle, Ukrayna yaklaşmakta olan hem cumhurbaşkanlığı hem de meclis seçimlerinde Ukrayna yetkili makam sayfalarının doğrulanması, sahte haberin engellenmesi ve dışarıdan müdahale edilmemesinin sağlanması için çaba harcanması konularında Facebook ile işbirliği sağlanmasına büyük önem veriyoruz.” İfadelerini kullandı.

Gabriella Cseh, Facebook’un, seçimler sırasında güvenlik önlemlerini güçlendirmeyi planladığına ve topluluk standartlarının ihlali konusunda oldukça ciddi tutum takındığına dikkat çekti.

Anika Geisel, seçim yarışının yapılacağı günden önceki gün Ukraynalı kullanıcılar için uygun olan fonksiyonlardan birini anlattı. “Artık Ukraynalılar devlet başkanlarının hangi ülkeden geldiğini ve aktif reklamların hangi popüler sayfada yayınlandığını öğrenebilecekler” dedi.

Geçtiğimiz aylarda mevcut Ukrayna devlet başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’daki seçim sürecine olası Rusya müdahalesine karşı önlem alma hazırlığında olduğunu belirtmişti

Ukrayna’da devlet başkanlığı seçimlerinin 31 Mart 2019, parlamento seçimlerinin ise, 27 Ekim 2019,  tarihlerinde yapılması bekleniyor.