Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’ne layık görüldü

0
1452

Rusya’da 20 yıl hapis cezasına çarptırılan, Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, 2018 Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’ne layık görüldü.

Avrupa Parlamentosunun (AP) düşünce özgürlüğünü savunan kişi veya kurumlara verdiği Sakharov Ödülü’nün bu yılki sahibi Kırım’ın Rusya tarafından yasa dışı ilhakına itiraz eden sinema yönetmeni Ukraynalı Oleg Sentsov oldu.

AP Başkanı Antonio Tajani, Strazburg’daki Genel Kurul’da ödüle Sentsov’un layık görüldüğünü açıkladı.

Kırım’ın yasa dışı ilhakına itiraz eden sinema yönetmeni Sentsov, 2014’te Rusya tarafından gözaltına alınmış ve 20 yıl hapse mahkum edilmişti.

Sakharov İnsan Hakları Ödülü’nün sahibi Sentsov, Rusya’da tutuklu bütün Ukraynalı mahkumların serbest bırakılmaları için mayıs ayında açlık grevine başlamış, 145 sonra, hapishanedeki yetkililer tarafından zorla yemek yedirilme ihtimaline karşı açlık grevini sonlandırmıştı.

50 bin Euro para ödülü, 12 Aralık’ta Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu’nun düzenleyeceği Genel Kurulda sahibine takdim edilecek.

1988’den bu yana her yıl Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Sakharov Ödülü, insan hakları, azınlıkların korunması, devletler hukukuna saygı ve fikir özgürlüğü alanlarında hizmeti geçen kişi ve kuruluşlara veriliyor. Ödül, Sovyet fizikçi ve Nobel Barış Ödülü sahibi Andrey Saharov’un adını taşıyor.