Poroşenko ile Erdoğan bir araya geldi

0
1927

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğini yineledi ve Rusya tarafından, Kırım Tatar Milli Meclisi yöneticilerine yönelik takibatı kınadı.

QHA yazdığına göre Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Birleşmiş Mİlletler Genel Kurulu’nun 72. dönem toplantısına katılımı çerçevesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin uluslararasınca tanınan sınırlar içerisinde Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne değişmez desteğini tasdik etti.

İki ülkenin başkanları, Kiev’de düzenlenmesi planlanan Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin 6. toplantısı için hazırlıkları ele aldı.

Petro Poroşenko ve  Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki işbirliğinin belirli stratejik yönlerde ciddi ilerlemelerin olduğundan dolayı memnuniyetlerini bildirdi ve iki ülke arasında pratik düzeyde stratejik ortaklığın derinleşmesi için çaba sarf etmeye niyetli olduklarını kaydetti.

Ayrıca taraflar, çok taraflı gündemin güncel konularını görüştü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya’nın Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov başta olmak üzere Kırım Tatar Milli Meclisi yöneticilerine yönelik takibatını kınadı.

Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun BM Genel Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın baskı alanına dönüştürüldüğünü kaydetti. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Kırım Tatarları ve Rus işgali dolayısıyla faaliyetleri yasaklanan Kırım Tatar Milli Meclisi’ne (KTMM) yönelik takibatı dile getiren Petro Poroşenko, “Kremlin, Rusya’ya Kırım Tatarlarının temsil kurumlarını koruma ve Ukrayna vatandaşlarının Ukraince eğitim alma hakkını tanıma çağrısı yapan Uluslararası Adalet Divanı’nın geçici tedbirlerine saygı göstermiyor. Uluslararası toplum buna tepki göstermeli. Kırım uluslararası toplumca dikkatle takip etmeli ve Ukrainler ile Kırım Tatarlarına yönelik yeni bir soykırımın gerçekleşme ihtimalini önlemeli” dedi.