Türkiye Ukrayna ile projeler konusunda deneyimlerini paylaşacak

0
2538

Türkiye, Kamu – Özel İşbirlikleri (PPP) projeleri konusundaki deneyimlerini, Ukrayna ile paylaşacak…

QHA yazdığına göre Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihaylo Titarçuk başkanlığındaki hükümet heyeti, 19 Eylül tarihinde resmi Türkiye ziyaretlerine başladı.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre, ziyaretin ana amacı Türk tecrübesine dayanan kamu-özel ortaklığı (PPP) projelerinin uygulanmasına yönelik eğitimlere katılmak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Titarçık, “ Türkiye uzun yıllardır kamu-özel ortaklığı projelerinin hayata geçirilmesi konusunda liderdir. Türkiye; tıp, enerji, yol, tüneller, hava limanları ve limanlar inşaatı alanlarında toplam değeri 120 milyar dolar olan yaklaşık 200 büyük ölçekli projeyi hayata geçirdi. Bizim için bu, ülkemizde kamu-özel sektör ortaklığı sisteminin etkili bir şekilde organize edilmesi konusunda daha fazla çalışmayı teşvik eden çok değerli deneyim.” diye konuştu.

Ziyaret kapsamında, Ukraynalı heyetin, Türkiye hükümet yetkilileri ve iş sektörü temsilcileriyle bir araya gelmesi ayrıca İstanbul’un yeni havaalanı ve Avrasya tünelinin ziyaretleri planlanıyor.