Ukrayna’da kış ayları için seyahat planlarınıza tavsiyelerimiz

0
5471

Doğu Avrupa’nın eşsiz güzelliklerine sahip olan Ukrayna bir o kadar güzel doğası, kültürel ve tarihi mirası ile hafızalarda yerini alıyor. Ukrayna’da kışın ziyaret edebileceğiniz yerler listemize göz atarak bu eşsiz ülke hakkında ufkunuzu genişletebilir ve kış ayları için seyahat planınızı oluşturabilirsiniz!

1. Bukovel kayak merkezi    

Bukovel kayak merkezi, batı Ukrayna’nın en ünlü turizm merkezlerinden biridir. Kayak pistleri en iyi kayak deneyimi için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyle donatılmış olduğundan yüksek standartlara sahiptir. 60’tan fazla yamacın bulunduğu kayak merkezinde, lüks oteller, eğlence merkezi ve restoranlar da bulunmaktadır.

Bukovel kayak merkezi, Polanıtsa köyü yakınlarında, Ivano-Frankivsk‘e 110 km mesafede bulunmaktadır. Bölgeden merkeze düzenli otobüs seferleri olduğu gibi taksiye binmek de mümkündür. Aynı zamanda, Ukrayna’nın büyük şehirlerinden Ivano-Frankivsk’e özel fiyatlarla uçuşlar da mevcuttur.

2. Kosino Termal Spa Kompleksi

Kosino Termal Spa Kompleksi’ni betimleyebilmek her ne kadar zor olsa da yoğun karların bulunduğu bir bölgede sıcak su termal kaplıcasına girebildiğinizi hayal edebilirsiniz. Su sıcaklığı +41°C, yani burada iken soğuk Ukrayna kışından korkmayın. Bu bölgede 7 farklı sauna bulmak mümkündür. Konaklama ihtiyacınızı karşılamak için burada bir otel bulunuyor, termal komplekste yaklaşık 3 saat geçirmenin fiyatı 300 UAH.

Kosino Termal Spa Kompleksine ulaşmak için, Uzhgorod‘dan Kosını istasyonuna tren, otobüs ya da taksi kullanarak geçebilirsiniz. Ya da Beregovo’dan otobüse binebilirsiniz.

3. Doğal sularda jakuzi keyfi

Lumşorı (Lumshory) köyünde uzun süre sağlık tedavileri için kullanılan doğal bir maden suyu kaynağı bulunmaktadır. Şimdi bu tür bir jakuzi keyfi yaparak dinlenmek turistler arasında çok popüler ve denemeye değer. Bu köyde bir oda veya ev kiralayabilir ve birkaç kişi için 200-400 UAH karşılığında bu sıra dışı jakuzinin keyfini çıkarabilirsiniz. Kış seyahatlerinizde Ukrayna’da tatil yapmak için gerçekten iyi bir fikir.

Lumshory köyüne ulaşmak için, Uzhgorod istasyonuna trenle ile geçebilir ve  Uzhgorod’dan Lumshory’ye günde iki kez ulaşım sağlayan servisler ile spa kompleksine gidebilirsiniz.

4. Lviv’deki “Shevchenkivsky Hai”

Noel, kış tatilleri, halk festivalleri ve doğuş şovlarını görmek için vazgeçilemeyecek şehirlerden biri Lviv’dir. Ukraynalı Noel gelenekleri, “Shevchenkivskyi Hai” (Şevçenkivskıy Hay) Halk Mimarisi ve Kırsal Yaşam Müzesi’nde ” temsil edilmektedir. Müzede son 300 yılın Ukrayna’nın çeşitli etnografik bölgelerinin ahşap halk mimarisi, günlük yaşam ürünleri, sanat eserleri sergileniyor.

Sadece ahşap kiliselere ve farklı binalara hayranlıkla bakıp,  saatlerce dolaşabileceğiniz büyülü bir yer olan Lviv; kış tatillerinde neşeli noel şarkılarına ve büyük etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Konaklama ihtiyacınızı gidermek için farklı bütçelere hitap eden Lviv otellerini tercih edebilirsiniz. “Shevchenkivsky Gai” durağına; 2, 7, 10 numaralı tramvaylar ile gidebilirsiniz. Bu yönde otobüs ve taksi de bulmanız mümkündür.

5. Odessa kış denizi

Odessa’da kış gerçekten çok özel geçmektedir. Bu şehirde sadece çok soğuk günlerde kar görebilirsiniz! Soğuk rüzgâr ve soğuk bir deniz havası sizlere özel vakitler sunacaktır. Deniz kenarında yürüdüğünüzde ya da Odessa’da bulunan kafe ve restoranlardan birine girdiğinizde özel bir atmosfer ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Odessa çok ünlü turistik merkezler arasındadır, bu yüzden burada iyi bir otel bulmak için hiçbir probleminiz olmayacaktır, ayrıca düzenlenen etkinliklerde eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Ukrayna’da kış tatilinizin tadını çıkarın!