Lviv’de “Mustafa Cemilev. Yenilmeyen’’ kitabının sunumu gerçekleştirildi

0
2305

24 Yayıncılar Forumu çerçevesinde Lviv’de Kırımtatar halkının lideri Mustafa Cemilev’in hayat hikayesini anlatan kitabın sunumu düzenlendi.

QHA haberine göre, ‘’Mustafa Cemilev. Yenilmeyen’’ kitabının yazarları Sevgil Musaeva ve Alim Aliev kitabın temellerini iki yıl boyunca süren Mustafa Cemilev ile muhabbetlerinden oluşturdu.

Kırımtatarlar halkının başkanı ve onun eşsiz kişiliğini anlatma fikri Vivat yayınevi tarafından ortaya çıktı, sonrasında ise Sevgil Musaeva ve Alim Aliev bu fikri hayata geçirdi.

QHA muhabirine yorum veren Sevgil Musaeva kitap hakkında şunu söyledi: ’’Ilk önce bu kitabın tamamen otobiyografik bir türde olacağını düşünüyorduk fakat sonra hikayesi daha bitmeyen bir insan için bunun bir haksızlık olduğunu anladık. Özellikle şu an Kırım işgal altındayken, Mustafa ağabeyimizi olduğu ve yaşadığı gibi göstermeyi ve anlatmayı hedefledik’’

Alim Aliev’de şu sözleri ekleyerek devam etti:

–         O bazı çocuklardan bile daha iyimserdir bence. O çok zor şartların altında pes etmeyip yarının daha iyi şeyleri getireceğine hep inanır. Biz bu kitabı bilerek Jamala’nın Eurovision’u kazanması ile yani pozitif bir noktada bitirdik, çünkü o bütün halkımız için büyük bir kazanç oldu.

Yazarlar sunuma katılan okurlarla konuşurken kitabın Türkçe ve İngilizce çevirilerinin pek yakında çıkacağını söylediler.

İkinci kitabın ismi de hazır “Yenilmeyenin dönüşü’’, ’fakat Cemilev’in dediğine göre sıradaki bu kitabın çıkması ancak Kırımtatarlarının şimdilik işgal altında bulunan vatan topraklarına dönecekleri zaman mümkün olur.