Petro Poroşenko’dan Ankara Ukrayna Derneği Başkanı’na Hediye Takdimi

0
1308

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Ankara Ukrayna Derneği’ne hayata geçirdikleri projeler için teşekkür etti.

Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi’nin (YDSK) 7. toplantısına katılmak üzere Türkiye’yi ziyaret eden Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun katılımıyla 4 Kasım 2018 tarihinde Antalya’daki Ukrayna Konsolosluğu’nun açılışı gerçekleştirilerek, Türkiye’de bulunan Ukrayna Kültür Dernekleri’nin Başkanlarıyla toplantı yapıldı.

Antalya’daki Ukrayna Konsolosluğu’nun açılışına, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andrii Sybiha ve Türkiye’de yaşayan Ukrayna Derneklerinden temsilciler de katıldı.

Poroşenko törene katılmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Bir milyondan fazla Ukrayna vatandaşı her sene Türkiye’yi ziyaret ediyor. Onlardan 800 bini Antalya’ya geliyor. Antalya’ya tatil için gelen ya da yaşayan her Ukrayna vatandaşı devletin ilgisini hissetmeli. Bu yüzden Ukraynalıların bir araya gelebileceği ve ortak etkinlikleri ile sorunları ele alabileceği Ukrayna Derneklerine destek sağlamak için ilk kez para ayrıldı.” diye konuştu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Ukrayna Konsolosluğu’nun açılışına katılan Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska’ya, yaptıkları çalışmalar ve hayata geçirdikleri projeler konusunda teşekkür ederek ödül takdim etti. Derneğin çalışmalarına hassasiyet ile devam edeceğini söyleyip ödül için teşekkür eden Yuliya Biletska, Ankara Ukrayna Derneği’nin hayata geçireceği, hazırlık aşamasında olan birçok projesi olduğunun belirterek, projeleri hayata geçirmek için durmadan çalışacaklarını ifade etti.

Ankara Ukrayna Derneği sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda,

“4 Kasım’da Ukrayna Derneği Temsilcileri, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile Antalya’da bir araya geldi. Dernek temsilcileriyle gerçekleşen toplantıda, Ukrayna Cumhurbaşkanı Ukrayna Birliği’nin Ankara’daki çalışmalarına dikkat çekti ve Dernek Başkanı Yuliya Biletska’ya değerli bir armağan verdi. Cumhurbaşkanı devletin Ukrayna’nın toplum projelerini finanse etmek için yeni fırsatlarını açıklayarak, Türkiye’de yaşayan Ukrayna vatandaşlarına desteklerin devam edeceğine dair güvence verdi.”  açıklamalarında bulunuldu.