Ankara’da Ukrayna Bağımsızlık Günü büyük bir coşkuyla kutlandı

0
2743

14 Eylül 2017 tarihinde Ukrayna Ankara Büyükelçiliği tarafından Ukrayna 26. Bağımsızlık günü vesilesiyle Sheraton otelinde resepsiyon düzenlendi. Daha önce böyle bir kutlama ilk defa 2009 yılında yapılmıştı. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve eşi de etkinliğin şeref konukları arasındaydı. Bakanın eşi, kıyafetinin renklerini Ukrayna bayrağı renkleri arasından seçti. Kutlamaya ayrıca diplomatik görevliler ve Ukrayna diasporası temsilcileri de katıldı.

Etkinlik Ukrayna ve Türkiye Milli Marşlarının söylenmesi ile başladı. Misafirler en çok ‘Beregınya’ dans topluluğunu alkışlayıp performanslarına hayran kaldılar. Ukrayna dansları dışında müzisyen Y. Cus’un Bandura çalması da çok zevkliydi. Ayrıca kutlama boyunca salonda S. Spasyonov’un çömlekçilik eserleri de sergileniyordu.

Bayram havasını müzikten yemeklere kadar her şeyde hissetmek mümkündü. Ukrayna misafirperverliği tam manası ile yemek çeşitlerinde de gösterildi. Ukrayna mutfağından tatmayan yoktu, herkes kendi damak zevkine göre bir yemek bulabildi. Ukrayna diasporası temsilcilerinin güzel milli kıyafetleri de büyük ilgi çekti.

Kutlama organizasyonun düzenlemesine Turkcell, Aselsan, Obolon’, Nemiroff, Şabo şirketleri ve diğer sponsorlarda katkıda bulundu.

Fotoğraflar: Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Facebook sayfası