Holodomor trajedisi Ankara’da ele alınacak

0
1670

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) işbirliği ile düzenlenecek olan, “Holodomor: Ukrayna’ya Dayatılan Açlık (1932-1933)” başlıklı panelde Holodomor trajedisi ele alınacak.

Ukrayna ulusunun kolektivizasyon ve komünist rejime karşı direnişini kırma hedefindeki totaliter Stalin hükümeti yönetimi altında, 1932-1933 yıllarında milyonlarca Ukraynalı’nın hayatını kaybetmesine sebebiyet veren ve bu trajediyi gizlemek için yapılan tüm çalışmalara rağmen, Batılı politikacılar, diplomatlar ve gazeteciler Holodomor konusunda dünyayı haberdar etmiş, 1950’li yıllarda yayınlanmaya başlanan görgü tanıklarına ait hatıratlar sayesinde bu trajedi bilinirlik kazandırılmıştır.

Tüm çabalara rağmen tarihin izleri hafızlardan silinememiş ve 24 Kasım 2018 tarihi itibariyle trajedinin 85. Yıl dönümü dünyanın birçok ülkesinde anılmıştır.

4 Aralık 2018 tarihinde, Ukrayna halkına karşı gerçekleştirilen bu trajedinin boyutları, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) tarafından düzenlenecek olan “Holodomor: Ukrayna’ya Dayatılan Açlık (1932-1933)” başlıklı panelde, Türk ve Ukraynalı panelistler tarafından tarihi, sosyolojik, siyasi ve hukuki yönden irdelenecektir.

Panelde, eşzamanlı Türkçe ve İngilizce çeviri yapılacak olup, panelin gerçekleştirileceği salonda Holodomor soykırımı ile ilgili belge ve fotoğraflardan oluşan bir sergi de yer alacaktır.

Tarih: 4 Aralık 2018

Saat: 14:00- 17:00

Yer: Milli Kütüphane (Bahçelievler, Çankaya/Ankara)