Ukraynalı yönetmen Loznitsa’nın Donbass filmi Ankara’da

0
2306

Ukraynalı yönetmen Loznitsa’nın yeni filmi Donbass, Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak.

Türkiye ve dünya sinemasının en son ve başarılı yapımlarını sinemaseverlerle buluşturacak olan 24. Gezici Film Festivali’nde, Cannes Film Festivali’nden Belirli Bir Bakış bölümünden En İyi Yönetmen Ödülü ile dönen Donbass filminin yönetmeni Sergei Loznitsa’nın Oscar aday adayı seçilmiş Donbass filmi de sinemaseverlerle buluşacak.

5-6 Aralık 2018 tarihinde, Ankara Büyülü Fener Kızılay Sinemasında sinemaseverlerle buluşacak olan Donbass filmi, Ukraynaca, Rusça, İngilizce ve Türkçe altyazılı olarak gösterime sunulacaktır.

Donbass Filmi

Doğu Ukrayna’nın Donbass bölgesinde, savaşa barış denir, propaganda gerçek olarak anlatılır, nefret ise sevgi olarak bilinir. Ukrayna’nın Oscar adayı olan filmde olaylar, çeşitli suç çeteleri tarafından işgal edilen Donbass’ta geçiyor. Gönüllüler tarafından desteklenen Ukrayna ordusu ile Rus askerlerinin arka çıktığı ayrılıkçı çeteler arasındaki mücadele devam etmektedir. Açık bir silahlı çatışmanın yanında, kitlesel ölçekte cinayetler ve soygunlar ile sivil nüfusun kademeli olarak ayrıştırılmasının bir arada gerçekleştiği melez bir savaş söz konusudur. Bir ülkenin veya bir politik sistemin hikayesi olmayan film, kaybedilen insanlık ve medeniyetin hikayesini anlatıyor.

Ukrayna yapımı Donbass filminin, 91.Akademi Ödülleri’nde (Oscar) Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü aday adayı listesine girdiği biliniyor.