Avrupa Konseyi’nden Rusya’ya finansal desteğin kesilmesi yönünde çağrı

0
1565

Avrupa Konsey Göç Komitesi Rusya’nın Donetsk ve Luhansk bölgesindeki militanlara verdiği desteğe yönelik çağrıda bulundu.

Göç Komitesi Donetsk ve Luhansk bölgesinde yasadışı silahlı gruplara yönelik tüm mali ve askeri desteği durdurmak ve ayrıca Kırım bölgesinde insan haklarına yönelik tehditleri ortadan kaldırarak uluslararası örgütlerin bölgeye ulaşımını kolaylaştırmayı amaçlayan bir çağrıda bulundu.

Çarşamba günü komite tarafından onaylanan metin özet olarak şu şekilde; Rus makamlarını Donetsk ve Luhansk bölgesindeki yasadışı silahlı gruplara yönelik tüm finansal ve askeri desteği durdurmaya, Kırım’da yaşayan tüm insanların insan haklarına ve güvenliğine saygı göstermelerine ve ek olarak uluslararası örgütlerin Kırım’a engelsiz erişim sağlamalarını istiyor.

Komite, bütün üye devletleri “bu çatışmayı ve sivil nüfusun çektiği acıları sona erdirmek için ortak politik çabalarını kullanmaya” çağırdı. Ayrıca savaşan tarafların tüm savaş suçluları ve esir alınan insanların takası veya serbest bırakılması konusunda anlaşmaya gidilmesi konusunda açıklamalar yaptı.