Holodomor kurbanlarının anılmasına dair Ukrayna Büyükelçiliği’nin basın açıklaması

0
1736

23 Kasım’da, Türkiye Ukrayna Büyükelçiliği, Holodomor Mağdurları Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulundu.

Ukrayna’da, her sene, Kasım’ın son cumartesi günü 1932-1933 yıllar arasında gerçekleşen Holodomor kurbanları anılmaktadır. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’de bu anlamlı gün adına yaptığı basın açıklamasında düzenlecek etkinlerin ayrıntılarını paylaştı.

Holodomor Kurbanlarının adılmasına dair Ukrayna’nın Ankara Büyükelçili’nin 23 Kasım 2018 tarihinde yapmış olduğu basın açıklamasının tam metni;

23 Kasım
Ankara

Ukrayna’da, her sene, Kasımın son cumartesi günü, 1932-1933 yıllar arasında gerçekleşen Holodomor kurbanları anılmaktadır. Bu tarihte Ukrayna ile birlikte tüm dünya, yas etkinliklerin düzenlendiği yerler ya da kendi evlerinde, kurbanlara saygı göstermek amacıyla mum yakmaktadır.

Holodomor (Ukraynaca ‘Golod’ – açlık ve ‘Mor’ – eziyet anlamına gelir. Yani Holodomor açlığa uğratmak, açlıkla eziyet etmek anlamını taşır) açlıkla öldürmek anlamına gelen Ukraynaca bir kavramdır. Bu, 1932-1933 yıllar arasında yaşanan ve milyonlarca insanın hayatını alan ulusal felakete verilen isimdir. Sovyet Birliğin lideri olan Stalin önderliğinde Ukraynalıları yok etmeyi, Ukraynalıların Sovyet rejimine karşı koymayı ve Moskova’dan bağımsız olan Ukrayna Cumhuriyeti‘nin kurulmasını tamamen önlemeyi amaçlayan yapay toplu bir açlık yaratılmıştır.

1933 yılında her gün açlıktan 34560 kişi, her saatte – 1440 ve her dakikada – 24 kişi ölmekteydi. Holodomor nedeniyle ölen kişilerin sayısına dair belirsizlik meselesi günümüzde de güncelliğini korumaktadır. Ne var ki, farklı kaynaklara göre kurbanların sayısı 3-7 milyon kişi arasındadır.

Ukrayna hem ikili hem de çok taraflı devletlerarası ilişkileri sürdürürken tarihsel gerçekliğin saptanması yanında uluslar arası toplumun, Stalin rejimi tarafından kasten katledilen milyonlarca Ukraynalılara, saygı göstermesini teşvik etme doğrultusunda çabalarını sarf etmektedir.

Bu suç için bir sınırlama süresi yoktur. Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay, Peru gibi 16 ülkesinde Holodomor soykırım olarak tanınmıştır.

Anma etkinliği Ukrayna ve diğer ülkelerde gerçekleştirilecektir. Türkiye’de özellikle Ankara, Antalya ve İstanbul’da Ukrayna toplumu ve Elçililiğin temsilcileri katılımıyla yas etkinlikleri düzenlenecektir.

1932-1933 yıllar arasında Ukrayna’da yaşanan Holodomor kurbanlarını anma gününde Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılacak etkinlikler.

2 Aralık 2018- Fener Rum Patrikanesi ile birlikte Holodomor kurbanları anısına ayin yapılacaktır.

4 Aralık 2018- AVİM işbirliğinde Türkiye Milli Kütüphane binasında Holodomor ile ilgili bir konferans düzenlenecektir. Konferans önemli bilim adamları, Holodomor’un dünya çapında soykırım olarak kabul edilmesi için çok çaba gösteren Stanislav Kulchytskyi ve Volodymyr Vasylenko, Türkiye’nin bilim ve politoloji temsilcileri, diplomatlar, öğrenciler ve medya katılımıyla gerçekleşecektir. Bahsi geçen etkinlikte Holodomor ile ilgili Türkçeye çevrilen iki kitabın “Ukrayna’da 1932-1933 yıllar arasında Holodomor: Nasıl? Neden?” ve “1932-1933 yılları arasında yaşanmış ve soykırım suçu olarak nitelendirilen Holodomor’u hukukî anlamda değerlendirme metodolojisi” tanıtımı yapılacaktır. Ayrıca, etkinlik çerçevesinde konu ile ilgili sergi açılışı yapılacaktır.

Ukrayna halkının bu faciasına kayıtsız kalmayan herkesi Ukrayna Büyükelçiliği ve Ukrayna Derneği tarafından düzenlenen bu anma etkinliklerine davet ederiz.