Ressam Bedri Baykam’ın sergisi Kiev’de sanatseverleri bekliyor

0
3180

Ressam Bedri Baykam’ın “Son On Yıldan Seçki” adlı sergisi 7 Mart – 7 Nisan tarihleri arasında Ukrayna’da sanatseverleri bekliyor.

Bedri Baykam, Ukrayna Ulusal Akademisi’nin daveti üzerine 138’inci kişisel sergisini 7 Mart’ta Ukrayna’nın başkenti Kiev’de açtı. “Son On Yıldan Seçki” adlı sergisinin açılışına Ukraynalı ve Türk sanatseverler ilgi gösterdi. Ukrayna Ulusal Sanatlar Akademisi’ndeki açılışa Türkiye Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel de katıldı.

Foto – QHA

Sergi hakkında açıklamalarda bulunan Bedri Baykam, “Dev boyutlu eserlerin yurt dışına konteynerlerde çıkması, kitaplar, kataloglar, tercümeler… Her yurt dışı sergisi bir büyük emek birikimidir. Bugün son 10 yılımdan seçilmiş eserler Ukraynalı sanatseverlerle bir araya geliyor. “Tarihin Röntgencisi”, “Boş Çerçeve”, “Lenticular”, “Dört Boyutlu İşler” serileri arasından seçilmiş en çarpıcı eserlerimden bu sergiyi oluşturduk. Böylece çağdaş Türk sanatının hangi noktada olduğunu Ukraynalılar görmüş olacak. Hedefimiz ayrıca, Ukrayna’da önümüzdeki yıl, Çağdaş Türk Sanatı’ndan, 20-25 sanatçıdan oluşacak bir seçkiden sergi düzenlemek. Ukraynalıların Türk Çağdaş Sanatı’nın geniş anlamda çehresiyle de tanışmalarını amaçlıyoruz. Bütün bu çabaların Türkiye ve Ukrayna arasındaki kültürel, sanatsal, insani diyaloğu güzel şekilde geliştireceğine inanıyoruz.” dedi.

Kiev, bulvarlarıyla, eski binalarıyla, müzeleriyle, insanlarının nezaketiyle, uygarlığıyla çok etkileyici bir yer. Birçok değişik ülkelerden insan, ‘Ben burada yaşamayı tercih ediyorum, ben burada yaşamayı seçtim. Burası harika bir yer, insanları çok güzel, çok mutlu’ diyor. Sonradan Kievli olan da sayısız insana rastladım. Güzel insanlara sahip, tarihi ve derin bir kimliği olan bir ülke.”

Foto – QHA

Ülkeler arası ilişkilerde kültürel yönlerin bazen unutulabildiğini belirten Büyükelçi Tezel ise, “Bu nedenle, bu tür kültürel paylaşımlar bizi mutlu ediyor. Son birkaç yılda bazı Türk sanatçılarımız Kiev’e geldi. Şimdi de Sayın Baykam, Ukrayna Ulusal Sanat Akademisi’nin davetiyle bu sergiyi gerçekleştiriyor. Bedri Baykam, Türkiye’nin en değerli sanatçılarından biri” dedi.

Kiev’de Bedri Baykam’ın “Son On Yıldan Seçki” sergisi (Bulvarna-Kudryavska Caddesi, 20) 7 Nisan 2018 tarihine kadar görülebilecek.