Eski Odesa valisi Mikhail Saakashvili için miting düzenlendi

0
1809

Yeni Kuvvetler Hareketi Partisi, eski Odesa valisi ve Gürcistan’ın eski cumhurbaşkanı Mikhail Saakashvili’nin 2.000’den fazla taraftarı, serbest bırakılması için Kiev merkezinde toplandı.

Elde edilen bilgilere göre, taraftarlar, Khreshchatyk Caddesi, Shevchenko Bulvarının trafik şeridi boyunca yürüyerek kentin Maidan Nezalezhnosti’de bir miting düzenleyerek Bağımsızlık Meydanı’na ulaştılar.

Yürüyüş sırasında protestocular “Mişa Özgürlüğü” ve “Özgür Mişa” diye seslendi. Ayrıca “Poroshenko İstifa Etmeli”, “NABU’yu ellerinden tutuyor”, “Milyonlarca Mart”, “Siyasi Mahkumlara Özgürlük”, “Suçlu Mektubu”, “Ukrayna, Yükseliyor” gibi sözler yer aldı.

Ayrıca Saakaşvili’nin eşi Sandra da yürüyüşe katıldı. 8 Aralık yasaları uygulayıcılarının, 5 Aralıkta başarısızlıkla sonuçlanan ikinci girişiminde, Saakashvili’yi Kiev’de bir yerleşim bölgesinde gözaltına alarak, SBU Güvenlik Servisi’nin ön mahkeme tutuklama merkezine götürüldü.

Soruşturma sona erdikten sonra, Savcılık Sözcüsü Larysa Sargan, Saakashvili’ye bir ayak bileğine kelepçe takılması öngörülerek önleyici tedbir alınması kararı verilmişti. Böylece ev hapsi uygulanmıştı. Yetkili, Saakaşvili aleyhindeki tüm yasal işlemleri usul mevzuatına uygun olarak gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

Saakaşvili suça teşebbüs suçundan (Ukrayna Ceza Kanununun 15’inci maddesinin 1’inci fıkrası), önceden bir grup kişiyle anlaşma yaparak (28. maddenin 2. fıkrasında) işlenen suçlardan, cezai örgütlerde katılımcılara yardım etmekten ve suç faaliyetlerini gizlemekten suçlanıyor (Madde 256’nın 2. Bölümü).

Ayrıca Ukrayna Savcısı Yuriy Lutsenko, Saakashvili’yi Ukrayna’daki iktidarı ele geçirme girişiminde bulunmaktan şuçluyor.